Diş Yaptırmaktan Korkmayın!

Diş Yaptırmaktan Korkmayın!

Genel olarak birçok kişi çocuklukta yaşadığı kötü tecrübeler sonucu diş hekimine gitmekten korkar. Bunda biraz da anne-babaların çocuklarını “yaramazlık yaparsan sana iğne yaptırırım” şeklinde korkutmasının payı büyük. Bu yüzden iğne korkusu birçok kişinin daha küçük yaşta içine sinmiştir. Elbette diş hekimine gittiğimizde diş hekiminin en büyük yardımcısı anestezidir.

Diş hekimi hastasına tedavi yapacağı bölgeye anestezi yaparak uyuşturmak ister, maalesef bizim çocukluktaki kötü tecrübelerimiz veya işittiğimiz sözler bilinçaltını etkilediği için ortaya şiddetli bir reaksiyon çıkar. Bu kimi zaman korku, kimi zaman da aşırı tepkiler ve hatta bayılmalara kadar gider. Ancak günümüzde, modern diş hekimliğinde oldukça ilerlemiş olan çocuklara davranış bilimi, anne ve babanın da hekim tarafından eğitilmesi ile çocuğa yapılacak tedavilerin daha kolay yapılmasını sağlar. Yine de ihtiyaç duyulduğunda bazı vak’alarda örneğin birçok dolgunun ve diş çekiminin gerekli olması veya hastanın bazı özel durumu nedeni ile büyük küçük demeden hastaya sedasyon veya genel anestezi altında işlemler yapılabilir.

Sedasyon bir tür hafif genel anestezidir. Günümüzde çok sık kullanılmaktadır. Genel olarak herhangi bir zararı yoktur. İşlem sonrası hasta hiçbir şey hatırlamamakta, çabuk uyanmaktadır. Bu tip anestezi daha çok erişkinlerde uygulanmaktadır. Genel anestezi ise daha çok çocuklarda gerekli olduğunda bazen erişkinlerde kullanılır. Genel anestezide de hasta işlemden sonra birkaç saat içinde uyanıp, evinde dinlenir. Her iki işlem de günümüzde çok kolay ve basittir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM