Diz Ağrısı ve Tedavi Yolları

Diz Ağrısı ve Tedavi Yolları

Şikayet
Dizinizde ağrı ve muhtemelen sertlik ve şişme var. Bu eklem vücudun bütün ağırlığını taşıdığı ve hareket edebilmeniz açısından yaşamsal olduğu için diz ağrısı önemli problemlere yol açabilir.

Diz Ağrısının Nedenleri
İncik kırığı: Egzersiz yaparken veya daha sonra bacağınızın alt kısmının ön ve yan taraflarında giderek artan veya ani bir ağrı oluştu. İncik kırıkları baldır kemiklerine veya kaslara ya da bunları çevreleyen kirişlere tekrarlayan stres ve basınç uygulandığında meydana gelir ve ayaklarını sürekli sert zeminlere vuran faaliyetlerde bulunanlarda sık görülür.

Travma sonrası efüzyon (dizde sıvı toplanması): Diziniz ağrıyor ve çok şişti. Bu durum bir yaralanma – darbe veya bükülme – yüzünden diz dokularının kan ve öteki sıvılarla dolmasının sonucudur.

Çıkık: Yarım saat önce dizinizi yaraladınız, şiddetli ağrınız ve şişme var ve hareket ettirmede zorlanıyorsunuz. Dizin eklem yerinden çıktığını gözünüzle bile görebilirsiniz.

Diz Ağrısının Diğer Nedenleri:
Burkulma ve incinme, artrit, tendon iltihabı, burstit, tromboflebit, şişmanlık, enfeksiyon, ayak sorunu, tümör, kist.

Diz Ağrısı İçin Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
– Burkulma ve incinme için (burkulma konusuna) bakın.
– Bir uzmana danışarak, reçetesiz satılan bir ağrı kesici deneyin.
– Eğer yaralanma yeni değilse ve birkaç günden beri ağrınız varsa, sıcak – ısıtılmış şişe, sıcak bez, havlu veya sıcak banyo – uygulayın.

Önlem
Dizlerinizi zorlanma, aşınma ve yırtılmadan, özellikle de taşımaları gereken yükten koruduğunuzda diz sorunlarınız azalır.
– Aşırı kiloluysanız, birkaç kilo vermeye çalışın, azıcık kilo vermek bile dizler açısından fark yaratır.
– Uzun süre diz çökmek zorundaysanız, dizlik kullanın ve sık sık mola vererek sürekli basınçtan kurtarın.
– Çömelmeyin ve koşmaya alternatif egzersizler bulun. Yüzme, yürüme, bisiklet sürme gibi yer sert vurmayı gerektirmeyen faaliyetler aynı yararları sağlar ve dizleri çok daha az zorlar.

Çocuğunuzun Tedavisi
– Genellikle diz merkezli ağrıların artması çocuklar ve ergenler açısından yadırganacak bir şey değildir. Hızlı kas ve kemik büyümesiyle birlikte fiziksel faaliyetin fazla olmasından kaynaklanır. Kendi kendine yardım yöntemleri rahatlatabilir ama zaman en iyi ilaçtır.
– Gençlerde romatizmal artrit çocuklardaki diz ağrılarının ender ama olası bir nedeni olabilir. Eklem ağrısının yanı sıra ateş, döküntü, karın ağrısı, kilo kaybı, lenf bezlerinin genişlemesi, yorgunluk, ağrıyan ve kızarmış gözler gibi belirtileri vardır.

MESS’in katkılarıyla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM