Doğum Kontrol Hapı Kullanımı ve Özellikleri

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı ve Özellikleri

Doğum Kontrol Hapının Kullanımı:
Özellikle gelişmiş ülkelerde kadınlar arasında en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemi, doğum kontrol hapları (DKH)’dır.Ülkemizde de geri çekme yönteminden ve spiral kullanımından sonra üçüncü sırada doğum kontrol hapı yer alır.Basit, etkili, kullanımı kolay ve güvenilir bir yöntemdir.

Doğum kontrol hapı, içinde östrojen ve progestteron türevi kadınlık hormonlarını barındıran minik, 21 haptan oluşan ilaçlardır.İçerdikleri az miktardaki östrojen ve progesteron esas olarak her ay meydana gelen yumurtalanmayı baskılar, böylece yumurta hücresinin tüplere atılması engellenir ve istenmeyen gebelikten koruma sağlar.Kullanan kadın hergün bir hap alarak, 21 gün sonra kutuyu bitirir.Kutu bitince ikinci kutuya başlamadan önce kadın 7 gün ilaç almaz.Bu arada adetini görür.Daha sonra ikinci kutu ilaca başlar.

Hapların kullanımına mutlaka doktor kontrolünde başlanması gerekir.Bazı özen durumlar dışında doğum yapsın yapmasın 40 yaşının altındaki her kadın doğum kontrol haplarını alabilir.

Doğum Kontrol Hapını Kimler Kullanmamalı?
Dünya Sağlık Örgütü, hangi kadınların doğum kontrol hapı kullanmaması gerektiğini hekimlere duyurmuştur.Doğum kontrol hapı kullanması kesinlikle yasak olan kadınlar ;

35 yaşını aşmış ve aynı zamanda günde yarım paketten fazla sigara içen kadınlar
Gebelik şüphesi olan kadınlar,
Adet kanaması dışında anormal kanamaları olanlar
Emziren anneler
Meme kanserine yakalananlar
Tansiyonu yüksek olan hanımlar
Kan yağları ve kolestrolü yüksek olanlar
Damar tıkanıklığı geçirenler
Ciddi kalp rahatsızlığı bulunanlar
Beyin kanaması geçirmiş olan kadınlar
Şekeri yüksek çıkan, yeterince tedavi olmamış şeker hastası olan kişiler
Karaciğer rahatsızlığı olan kadınlar. Örneğin sirozu olan yada hepatit geçiren kadınlar
35 yaşını aşmış ve günde yarım paketten fazla sigara içen kadınlar doğum kontrol hapı kullanmamalıdır.Bu kadınlarda doğum kontrol hapları damar tıkanıklığı riskini arttırmaktadır.

Loğusalıkta Doğum Kontrol Hapı Kullanımı
Doğum sonrası ilk 6 hafta geçtikten sonra, bebeklerini emzirmeyen anneler, güvenle doğum kontrol hapı kullanabilir.Bebeğine süt veren anneler ise doğum kontrol hapı kullanmamalıdır.Doğum kontrol hapı, sütün hem kalitesini bozar, hem miktarını azaltıcı etki yapar.

Guatr Hastalığı Olan Kadınların Doğum Kontrol Hapını Kullanması

Eğer guatrınız tedavi ediliyorsa ve tiroid hormonlarınız normalse güvenle doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz.Bu durumu jinekologunuzun, hem guatrınızı takip eden doktorunuzun bilmesi gerekiyor.

Dış Gebelik ve Doğum Kontrol Hapı Kullanımı
Daha önce dış gebelik olayı yaşamış kadınlar güvenle doğum kontrol hapu kullanabilir.Bir daha dış gebelik geçirmemek için en uygun yöntem doğum kontrol hapı kullanımıdır.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?
Hap almaya adetin 3 günü başlanır.Hergün aynı saatte, tercihen her akşam yatarken bir hap alınır.21 hap bitince 7 gün ara verilir.Bu süre içinde 2-4 gün sğren bir adet kanaması olur.7 günlük aradan sonra tekrar ikinci kutuya başlanır.Böylece haftanın hep aynı günü ilaca başlanmış olur.

İlk kullanılan aylarda hapların bulantı yapan etkisi vardır.Bunu azaltmak için başlangıçta açken almak tavsiye edilir.Bunun dışında hapların aç yada tok karnına alınması arasında fark yoktur.

Doğum Kontrol Hapını Zamanında Almayı Unuttuysanız..
Eğer hapınızı almanız gereken saatten 12 saatten fazla süre geçtiyse, hapın gebeliği önleyici etkisi düşer.O ay yumurtlama ve gebe kalma riskiniz artar.On iki saatten daha az süre geçtiyse unutulan hap alınır.Asla iki hap birden alınmaz.Daha sonraki günlerde normal saatinde hap almaya devam edilir.Örneğin, hapınızı akşam 10’da almanız gerekiyordu ancak uyuya kalıp unuttunuz.Sabah 6’da uyandığınızda, aradan 8 saat geçmiş olduğundan hapınızı hemen o anda alabilirsiniz.İlacın koruyucu etkileri devam eder.Ancak sabah 11 ‘de uyandıysanız aradan 12 saatten fazla zaman geçtiğinden o günkü ilacınızı almamış sayılıyorsunuz.İlacın koruyucu etkisi azalır.Yapmanız gereken sonraki hapı almak için akam 10’u bekleyip hapınızı öyle almak ve o ay için gebelik riskinizin arttığını akılda tutmak olmalıdır.

Doğum Kontrol Hapının Koruyuculuğu Ne Zaman Başlar, Ne Kadar Etkili ve Güvenlidir?
Doğum kontrol hapları en etkili ve en güvenilir koruma yöntemlerinden biridir.Eğer kullamaya zamanında, yani adetin ilk günlerinde başlanırsa ilk kullanıldığı ay da dahil gebelikten korur.

İster uzun süredir kullanıyor olun, ister bir iki ay kullanıp bırakın, hağları bıraktıktan hemen sonra yumurtlamaya başlar ve bıraktığınızın ertesi ayı geve kalabilirsiniz.

Gebe olduğunuzu bilmeden doğum kontrol hapı kullandıysanız derhal hap kullanımını bırakmalı ve jinekologa gidip durumu anlamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Slm sorum olcaktı ,arkadaşımla ilişkiye girdim doğum kontrol hapı kullandı adet bittikten 2 veya 3 gün sonra hapı kullandı 5 gün sonra yine kanama olmuş acaba hamile kalma riski varmı varsa hastaneye hangi bölüme gidilmeli teşekkürler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM