Doğum Kontrol Hapları Cinsel Sorunlara Sebep Oluyor

Doğum Kontrol Hapları Cinsel Sorunlara Sebep Oluyor

Journal of Sexual Medicine’de yayımlanan bir araştırma ile doğum konrol hapı alınmadan önce ve alındıktan sonra seks hormonunda meydana gelen değişiklikler gözlemlendi. Araştırmacılar doğum kontrol hapı kullanan kadınların seks ve zihinsel sağlıklarında sorunlar yaşanabileceğini ortaya koydu.

Doğum kontrol hapları genellikle çiftler tarafından en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemleri arasında yer almaktadır. Buna karşılık bazı kadınlarda doğum kontrol hapları cinsel sağlık ve testosteron hormonu ile ilgili bazı sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.

Seks hormonu bağlayıcı globulin testosteron hormonunu bağlayan bir çeşit proteindir. Yapılan çalışma doğum kontrol hapları kullanan kişilerde bu protein seviyesinin hiç kullanmayanlara oranla daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Araştırma başkanlarından Andre Guay “Yıllardır doğum kontrol hapı kullanan kadınların cinsel isteklerinde azalma olduğunu biliyorduk. Şimdi doğum kontrol haplarının testosteron hormonunu bağlayan SHBG seviyesini arttırdığını ve böylece kadınların cinsel hayatlarında sorunlar yaşandığını kanıtlamış olduk” diye konuştu.

Dr. Claudia Panzer bu araştırmalar ışığında doktorların hastalarına doğum kontrol hapı yazmadan önce hapların cinsel hayat ve kadın sağlığı üzerinde gösterdiği yan etkileri değerlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM