Doğum Sancısını Azaltmanın Yolları

Doğum Sancısını Azaltmanın Yolları

Anne adaylarının doğum esnasında sancılarını azaltmaya yardımcı olacak birçok teknik bulunmaktadır. Her anne adayı daha ağrısız bir doğum geçirmek ister bu nedenle doğum sancılarını azaltmanın yollarını araştırır. İşte size doğum sancılarınızı azaltmaya yardımcı olacak birkaç teknik;

Masaj ve Doğum Esnasında Baskı
Doğum sırasında partnerinizin size uygulayacağı hafif basınçlı ve sert bir masaj ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olabilir. Bu masaj anne adayının bel, kol, bacak ve boyun bölgelerine uygulanabilir. Anne doğum sırasında aşır gergin ise laktik asit kaslarda birikir ve durum anne adayının sancılı bir doğum geçirmesine neden olur. Genellikle el ve ayaklara yapılacak masaj anne adayının rahatlamasına yardımcı olur.

Hafif Masaj Ve Ağrı Kesici Olarak Effleurage
Anne adayının karnınav beline yapılacak hafif bir masaj birlikte alınan Effleurage ağrı kesici bazı anne adaylarının ağrılarını büyük ölçüde dindirmeye yardımcı olmaktadır.

Ağrı Kesici Olarak Su Ve Isı Değişikliği
Bazı anneler suda doğum yöntemini seçerler. Hidroterapi oldukça etkili bir ağrı kesici yöntemdir ve annenin rahatlamasına yardımcı olur. Suda doğum sırasında anne adayının vücuduna uygulanacak soğuk ve sıcak şoklar ağrıların azaltılmasına etkili olabilir.

Nefes Alıp Verme Teknikleri
Doğum sırasında düzenli olarak uygulanan nefes alıp verme teknikleri annenin sancılarını azaltmaya yardımcı olur. Doğum esnasında karın bölgesine doğru derin nefesler alınıp verilmelidir. Nefes alıp verme paternleri ritmik bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Doğum Süresince Aromaterapi
Aromaterapi anne adaylarının stresinin alınmasına ve rahatlamalarına katkıda bulunur. Sıcak suyu içerisine atılan bir damla aroma özleri odaya hoş bir koku salarak anne adayının rahatlamasına yardımcı olur. Doğum sırasında aromaterapi ile birlikte bazı masaj teknikleri de uygulanabilir.

Doğum Sırasında Müzik Terapisi
Doğum esnasında uygulanacak müzik terapisi annenin konsantre olmasını sağlar. Bazı anneler yavaş müzikten diğerleri de daha hareketli müzklerden hoşlanır. Anne adayının hoşlandığı müziklerin doğum esnasında dinletilmesi anne adayının rahatlamasına katkıda bulunur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM