Doğum Sonrası Güzellik Sırları

Doğum Sonrası Güzellik Sırları

Doğum sonrası vücudunuzda oluşan çatlaklar, deformasyonlar, fazla kilo ve sarkmalar moralinizi bozmasın. Çünkü hepsinin çaresi var!…
Doğum sonrası oluşan şekil bozulukları annede ruhsal ve bedensel etkilenmelere yol açıyor. Egzersiz gibi önlemlerle arzu edilen düzelmeler sağlanamıyorsa, uygun plastik cerrahi uygulamaları ile kişiye özgüvenini yeniden kazandırmak mümkün olabiliyor. Memorial Hastanesi Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Deniz İşcen, doğum sonrası kadınların nasıl güzelleşebileceği ile ilgili bilgi verdi…

Ezgersiz ve Masaj Yapın
Hamilelik döneminden itibaren bebe yağı ve badem yağı ile uygulanacak masajlarla doğum sonrası deri çatlaklarını en aza indirebilirsiniz.
Bedendeki değişiklikler her ne kadar yavaş yavaş gerçekleşse de bu değişimin doğum sonrasını daha az etkilemesi için hamilelikte gereğinden fazla kilo almamak ve genişleyen deriye yağlı masajlar yaparak kalıcı hasarı azaltmak önerilir.
Bu konuda en çok bebe yağları ve badem yağı öneriliyor, tabii ki hergün bir yenisi geliştirilen kozmetik kremleri de uygulamak mümkün.
Özellikle gebeliğe bağlı çatlakların oluşmasını engellemek amacıyla gebeliğin başından itibaren derinin esnekliği artırılabilirse oluşacak hasar en aza indirilebilir. Tabii burada derinin özellikleri de söz konusu, çünkü genetik etkiler daha fazla çatlamaya neden olabiliyor. Yine de yağlı masajdan vazgeçmemek gerek.
Sarkmalar bir ölçüde egzersizle önlenebilir. Bölgesel biriken yağlardan doğum sonrasında derhal başlanılan uygun bir egzersiz programı ile kurtulmak mümkün olabilir.

Estetik Cerrahi Hizmetinizde
Eğer sıralanan önlemlerle istediğiniz görünümü elde edemiyorsanız estetik cerrahiden yararlanabilirsiniz. Fakat bu yardım asla hemen sezaryen sonrasında yapılacak bir karın ameliyatı veya süt verirken yapılacak meme ameliyatları olmamalıdır. Bu yüzden ilk bir yılın geçmesini beklemelisiniz. Yapılacak işlemler doğurganlığı, doğurabilmeyi ve emzirmeyi etkilemiyor.

Yağ Aldırma: Eğer tekrar bir doğum düşünmüyorsanız karın ve yağlar için girişimlerde bulunabilirsiniz. Aslında bir sonraki doğumu engelleyen bir durum söz konusu olmasa da, cerrahi ile alınacak sonuç yeni bir doğumla bozulacağı için bu durumda ameliyat pek önerilmiyor. Bu özellikle karından yağ çıkarılan ameliyatlar ve meme ameliyatları için geçerlidir. Aspirasyonla yağ alma yöntemi olan liposuction, tekrar bir doğum yapılacak da olsa, karın ve bacak yağları için uygulanabilir.

İdeal Göğüsler: Anneliğin ardından plastik cerrahtan en çok yardım istenen konulardan biri de meme estetiğidir. Bazı kadınlarda meme, emzirme sırasında çok büyüyebiliyor ve eski haline dönmüyor. Bazen de süt verme sona erdiğinde memenin içi boşalarak sarkık bir torbaya dönüşüyor. Dr. İşcen memeye estetik açıdan şekil vermek için mutlaka süt vermenin bitmiş olması gerektiğini söylüyor. Bu durumun silikon protez, küçültme ve kaldırma ameliyatlarında da geçerli olduğunu söylüyor.

Vajinal Estetik: Normal doğum, vajeni de esneten bir olaydır. Zamanla buradaki dokular eski boyutuna ve esnekliğine kavuşurlar. Kadın-doğum uzmanları vajeni daraltma ve mesaneyi asma işlemini gerçekleştirilir. Plastik cerrahlar sadece doğuma bağlı veya doğuştan olan dış genital organ şekil bozukluklarında düzeltme yapabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM