Düşük Miktarda Yağ Tüketimi Sağlığı Bozuyor!

Düşük Miktarda Yağ Tüketimi Sağlığı Bozuyor!

Düşük miktardaki yağ tüketiminin, vücudu besleyici maddelerden yoksun bıraktığını, kötü kolesterol LDL’nin yanısıra iyi kolesterol HDL’yi de düşürdüğünü, vücut fonksiyonlarında bozukluklara ve kadınların regl dönemlerinde düzensizliklere neden olduğunu söyleyen sağlık uzmanları, diyet yapmak isteyenleri toplam yağ oranını azaltmak yerine aldıkları yağ çeşidine dikkat etmeleri konusunda uyarıyor.

Son yıllarda kişibaşı tüketilen yağ oranında büyük düşüşler yaşanmasına rağmen, az yağ içeren besinlerde daha fazla şeker bulunması nedeniyle obezite vakalarının her geçen gün daha da arttığına dikkat çeken uzmanlar, “Sağlıklı bir beslenme için, günlük toplam kalori miktarının %30’u kadar yağ alınmalı ve bunun %8-10’u doymuş yağlardan oluşmalıdır. Bunun için günde üç-beş porsiyon zeytinyağı ve kanola yağı gibi tekli doymamış yağlar tüketilmesi uygundur. Bir porsiyon yağ, sıvı yağ ve margarin için bir çay kaşığı, fındık veya ceviz yağı için ise iki yemek kaşığıdır” diyorlar.

Uzmanlar yağlar hakkında bilinmesi gereken önemli noktaları şöyle sıralıyor:
· Bir gram protein veya karbonhidrat 4, bir gram yağ ise 9 kalori içerir.

· Yağlar hidrojen, oksijen ve karbonun farklı kombinasyonlarından oluşur. Kimyasal yapılarındaki farklılıklar nedeniyle bazı yağlar daha sağlıklıdır.

· Zeytinyağı ve kanola yağında tekli doymamış yağ, sebze ve balık yağlarında ise çoklu doymamamış yağ bulunur, bu yağlar kolesterolün düşmesine yardımcıdır.

· Doymuş yağ içerdiği için kırmızı et, hidrojen ile doyurulduğu için ise hindistan cevizi ve hurma yağı kolesterolü yükselterek kalp hastalığı riskini arttırır.

· İşlenmiş gıda alırken etiketini mutlaka okuyun, trans yağ içeren gıdalardan kaçının. Sebze yağları ve hidrojenin birleşmesiyle oluşan trans yağları tüketen kişilerin kalp krizi riski doymuş yağ tüketenlerden daha fazladır. Bisküvi, kraker, cips gibi birçok gıda maddesinde trans yağ bulunmakta, ancak ürün etiketlerinde bu belirtilmemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM