E Vitamini Nelerde Bulunur, E Vitaminin Faydaları Nelerdir?

E Vitamini Nelerde Bulunur, E Vitaminin Faydaları Nelerdir?

E vitaminin faydaları
E vitamini vücutta, A vitamininin okside olmasını engeller. Bu bakımdan E vitamininin yeterli miktarda alınması A vitamini ihtiyacını azaltır. Doymamış yağ asitlerince zengin yağlardan azami derecede faydalanabilmek için fazla miktarda E vitamini almak gerekir.

Antioksiden özelliğinden dolayı hücre ve dokuların korunmasında, hava kirliliğinden dolayı ağız ve akciğerde oluşan olumsuz etkinin azaltılmasında rol oynar. Kırmızı kan hücreleri, kaslar ve diğer dokular için gereklidir. Kesin olmamakla beraber kanseri önlediği ve yaşlanmayı yavaşlatıcı etkilerinin olduğu sanılmaktadır. Ancak; klinik deneylerde, ek E vitamini verildiğinde kanser oluşumunun azaldığı görülmüştür. Bazı toksik maddelerin etkilerini azalttığından, kanserden koruyucu maddeler içerisinde yer alır.

E vitamini eksikliği
E vitamini yetersizliğinde insanlarda anemiye sebep olur. Özellikle erken doğan çocuklarda daha sık görülür. Yetişkin insanlarda çok ender görülür. Çünkü, günlük alınan yiyeceklerle yeterli miktarda alınmaktadır.

Fazla alımın zararları
İnsanlarda belirlenmiş bir fazla alım zararı bulunmamaktadır. Yağda eriyen bir vitamin olması dolayısıyla, fazla alınmamalıdır. Günlük beslenmede, E vitamininin yeterinden fazla alınması vücutta kanamayı artırır.

E vitamini nelerde, hangi besinlerde bulunur?
E vitamini daha fazla bitkisel yağlar, tahıl taneleri ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Ispanak, brokoli, kırmızı ette fazlaca bulunur. Bu besinler, günlük beslenme ile yeteri kadar alındığından, E vitamini eksikliği fazla sıklıkta görülmez. Günlük ihtiyaç miktarı 5-15 mg.’dır.

Özellikle, toksik maddelerle fazla teması olanların, çoklu doymamış yağ asitlerince zengin sıvı yağları çok tüketenlerin ve sigara içenlerin, normal ihtiyaç miktarından daha fazla E vitamini almaları gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM