El Bakımına Özen Gösterin, Dikkat Edin

El Bakımına Özen Gösterin, Dikkat Edin

Yaşlılığın belirtileriyle ilk karşılaştığımız organların ellerimiz olduğunu biliyor muydunuz?

Hava su ve kimyasal maddelere karşı korunmasız bırakılan eller ihmal edildiklerini çok çabuk gösterirler. Ellerde ilgi ve bakım ister.

İşte sizlere el bakımıyla ilgili bazı ipuçları;
1. Ev işleri ve bahçe işleri gibi işler sırasında mutlaka plastik eldiven kullanınız.

2. Ellerinizi hafif bir sabunla yıkamaya ve durulama işlemine dikkat ediniz. Tabiki kurulayınız. Elleri köpüklü veya ıslak bırakmak aşırı kuruluğa neden olur.

3. Soğuk havalarda mutlaka eldiven kullanın ve nemli ellerle kesinlikle dışarı çıkmayın.

4. Hergün ve gün boyunca kaliteli bir el kremi kullanmayı ihmal etmeyin.

5. Tırnaklar keratin içerir. Bu nedenle protein ve kalsiyumca zengin besinler sağlıklı tırnaklara sahip olmanızı sağlar.

6. El egzersizi yaparak ellerdeki dolaşımı arttırın. Elleri sıcak suya sonra soğuk suya sokmanız ellerinizdeki dolaşımı arttıracak yöntemlerden biridir.

7. Uyumadan önce ellerinize nemlendirici krem veya masaj yağı sürün ve pamuklu eldivenler takınız. Sabah kalktığınızda  ellerinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

8. Limon suyu el ve tırnaklar için oldukca yararlıdır. Limon suyunu ellerinize sürünüz ve yaklaşık 10 dakika sonar sıcak suyla durulayınız. İyice kuruladıktan sonra memlendirici kremle nemlendiriniz.

9. Ölü deri hücrelerinden kurtulun. Bunun için hazır bazı karışımları kullanabileceğiniz gibi kendinizde evde basit ama etkili bir karışım hazırlayabilirsiniz.
Bunun için 2 tatlı kaşığı yulafunu, 1 tatlı kaşığı badem yağı karışımı işe yarayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
el bakımı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM