En Sık Yapılan Makyaj Hataları

En Sık Yapılan Makyaj Hataları

Bir toplantıya gideceksiniz, biriyle ilk kez buluşacaksınız, bir partiye davet edildiniz ve acilen makyaj yapmanız gerekiyor… Makyaj konusunda acemisiniz veya aceleniz olduğundan eliniz ayağınıza dolaşmış. Pek çok hata yapabilirsiniz, hele ki yüzünüzü makyajlı görmeye alışık değilseniz hata yaptığınızı fark etmeyebilirsiniz. İnsanın kendine dışarıdan bir gözle bakması özellikle böyle bir durumda çok zordur. Bu nedenle sık yapılan hataları aklınızın bir köşesine yazın ki, en azından bunları yapmadığınızdan emin olun!

En sık yapılan hata, fondötenin iyice yedirilmemesi, bazı bölgelerde yoğun görünmesidir. Aman dikkat edin. Ayrıca fondöteninizin cildinize uygun olduğundan, soyulup dökülmediğinden emin olun. Yağlı cildiniz varsa krem, kuru cildiniz varsa toz fondöten kullanmayın. Örneğin Clinique fondöten konusunda her cilt tipine uygun seçeneğe sahiptir.

Fazla parlayan cilt de önemli bir makyaj hatasının göstergesidir. Fondötenden sonra pudra kullanın ki fondöten parlamasın.

Fondöten ve pudra kullandıysanız mutlaka allık da kullanın. Aksi takdirde tek renk ve pürüzsüz yüzünüz robot gibi görünecektir.

Açık tenliler, bronzlaştırıcı pudrayı abartmayın. Fazla yanmış gibi, solaryumda fazla kalmış gibi bir görünüm çıkabilir ortaya. Pudra çeşitleri için yine Clinique pudralarına başvurabilirsiniz.

Dudaklarınızda kullandığınız ürün genellikle yapışkan olur. Uzun saçlarınız salındıkça dudağınıza gelip yapışabilir. Dudağa yapışmış saç görünümü, tahmin edersiniz ki pek hoş değildir. Bunun için rujunuzu bir kat sürdükten sonra, dudaklarınızın arasına bir parça havlu kağıt alıp, dudaklarınızı kapatıp açabilirsiniz. Böylece üstteki yapışkan kısım gidecektir.

Ayrıca, rujun dişlere bulaşması da kadınların rahatlıkla anlayış göstereceği fakat erkeklerin büyük ihtimalle dehşete düşeceği bir görüntü oluşturur. (Hele ki ilk buluşmada böyle bir hata yapmayı hiç istemezsiniz!) Dudağınızın görünen kısmındaki ruj dişlerinize değmez. Yani dudağınızın iç kısmına da ruj sürmüşsünüz demektir. Bunun için rujunuzu sürdükten sonra parmağınızı iç kısımda hafifçe gezdirin ki, dişi batıracak ruj kalmadığından emin olun.

Önemli bir hata daha: Allığın abartılması!Yanaklara fazla allık sürmek, fazla pembeleştirmek günlük hayatta insanlarla buluşurken değil de, sahne üzerinde gösteri yaparken hoş olabilir. Günlük hayatta komik görünebilir.

Bu işte usta değilseniz, dudaklarınıza ruj ya da dudak kalemi kullanarak yeniden şekil vermeye çalışmayın. Bunu mükemmel yapmak için birkaç alıştırmaya ihtiyacınız var. Eyeliner da aynı şekilde, ilk seferde becerilebilecek bir malzeme değil ne yazık ki, aceleniz varsa ya da acemiyseniz kalem ve maskara ile idare edin.

Ten ve kıyafet renginize uygun göz farı kullanın. Çok değişik giyinmenizin gerektiği bir partiye gitmiyorsanız, doğallıktan fazla uzaklaşmayın. Absürd renkler modası 80lerde kaldı! Hele ki makyaja çok alışkın değilseniz kendinizi uzaylı gibi hissedebilirsiniz. Internette ufak bir aramayla ten renginize uygun far rengini bulabilirsiniz. Örneğin Clinique göz farları konusunda oldukça geniş bir skalaya sahiptir.

Bu liste daha da uzatılabilir. Şimdilik burada keselim:)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM