Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkek Tipi Kellik (Androgenetik Alopesi)
Kellik konusunda en çok karşılaşılan durum, erkek tipi saç dökülmesi, genetiktir. Saçın renginde, uzama yeteneğinde ve kalitesinde olduğu gibi, dökülmesinde de genetik faktörler önemli rol oynar. Bu kellik tipi de genetiktir.

Erkek tipi saç dökülmesinin belirtileri:
– saç dökülmesinin artması,
– başın özellikle en üst kısmındaki saçlarda incelme,
– saçta genel olarak hacim azalması,
– önce başın ön kısmındaki saçlarda azalma
– bir süre sonra tepede açılma(kellik)
– açılan deride ince tüyler

Nedeni ve Seyri:
Androgenetik alopesi (erkek tipi kellik) olarak bilinir. DHT (erkeklik hormonu testesteronun bir türevidir) genetik olarak risk taşıyan erkeklerde saç dökülmesinin tek sorumlusudur. Kelliğin en yaygın sebebidir. Erkek tipi saç dökülmesi normal saç döngüsünün dışında bir durumdur. Adından da anlaşılacağı üzere, genetik nedene bağlıdır. Kişi bu özelliği anne ve babasının soy ağacındaki bireylerden alır. Eğer genetik kodunuz saçınızı kaybetmeye programlıysa bu sonla mutlaka karşılaşırsınız. O nedenle uyanık olmak ve ailede bu tür kellik vakaları varsa saç dökülmelerinize karşı daha duyarlı olmalısınız.

Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi) 10 lu, 20 li ve 30 lu yaşlarda başlayabilir. Bu tip saç dökülmesi zamanında önlem alınmazsa; saçların geri dönüşsüz kaybı ile noktalanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM