Fazla Güneşlenmenin Zararları

Fazla Güneşlenmenin Zararları

Yaz mevsiminin gelmesiyle tatilini geçirmek isteyen insanlar güneş ile denizin bir arada bulunduğu tatil bölgelerine gitmektedir. Bir yandan denizin tadını çıkaranlar diğer yandan güneşlenerek bronzlaşmaya çalışmaktadır.

Bronzlaşmak amacıyla güneş altında uzun süre yatan insanlar özellikle öğle saatlerinde güneşlenmeyi tercih etmektedir. Güneş ışınlarının en dik geldiği, ultraviyole ışınlarını en fazla yaydığı saatler öğle saatleri olduğu halde bu saatlerde güneşlenmek isteyenler güneşin zararlı etkilerinden çok etkilenmektedir. Fazla güneşlenmeyle yayılan ultraviyole ışınları insanlarda zamanla deri kanserlerinin oluşmasına neden olmaktadır.

Diğer bir zararları ise ultraviyole ışınları bağışıklık sistemini baskılamak, erken yaşlanmayı arttırmak ve kaba bir deri görüntüsüne neden olmaktır. Ayrıca derinin d vitamini salgılayabilmesi için az miktarda güneş ışınına ihtiyacı olmasına rağmen fazla güneşlenip bronzlaşma ile bu vitaminin sentez mekanizmasında problemler oluşmaktadır. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için fazla güneşlenmeden kaçınılmalıdır.

Bu makale www.saglikbilgileri.net‘e aittir.Başka sitede okuyorsanız bilin ki çalıntıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Bu sene hiç güneşlenemedik. Şimdide Ramazan geliyor. Tatil suya düştü. Güneş ve kumsal ise bir hayal olarak kaldı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • YORUM
Facebookta bizi bulun