Gebelerde Ödem Oluşması

Gebelerde Ödem Oluşması

Gebelerde görülen sorunlardan biriside oluşan ödemelerdir. Gebeleri son derece rahatsız eden bir sorundur. Gebe kadınların 2/3 ‘nde son aylarda ait ekstremitelerin şişmesi ilke kendini gösteren ödem her zaman bir toksemi sonucu meydana gelmez. Son aylarda büyüyen uterusun büyük damarlara baskı yapması ile venöz dönüşle engellenir. Bu nedenle bacaklarda venöz basıncının artması ile su ve tuz retansiyonu gebelikte ödeme neden olabilmektedir.

Retansiyona uğrayan sıvı miktarının ilk %10’luk kısmı ödem olarak belirmez (gizli ödem) parmaklar şişebilir. Bu nedenle gebe yüzüğünün parmağı sıktığından yakınma gibi durumlar görülebilir. Bu durumda ki ödem gode bırakmaz ve fikyolojik olarak kabul edilir. Ancak ekstremiteler de gode iz bırakıyorsa fizyolojik olarak kabul edilmez. Gebeliğin son ağların da sıcak havalar da fizyolojik ödemi etkiler.

Bu durumda gebenin dinlenme sürelerinin uzatılması ayaklarını yükseltilmesi ve tuzun kısıtlaması gebeye yarar sağlayacaktır. Gebenin diyetin de tuz ayarlanmalıdır. Ödemin yüz ve eller de yaygınlaşması sabah kalktığında bacaklar da “gode” bırakan ödemin varlığında gebe de toksemi düşünülmelidir. Gebe sık izlenmeli ve en kısa sürede bir kliniğe götürülmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM