Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin büyümesi, sağlıklı olması, ruhsal, fiziksel ve zihinsel yönden iyi gelişmesi sizin sağlığınız ve dengeli beslenmenizle birebir orantılıdır.

Annenin gebelik öncesi fiziksel gelişimini tamamlamış olması besin depolarının yeterli olması ve yaşı, hem bebeğin hem de anneni sağlığını koruyacak önemli etkenlerdendir. Çünkü bebeğinizin, sizin besin depolarından ve gebelik boyunca tükettiklerinden kendisi için gerekeni seçip alarak beslenir ve büyür. Sizin günlük yaşantınızı sürdürecek yeterli enerji ve besin öğelerini alırken doğal yollardan fazladan alacağınız protein, vitamin ve mineraller hem kendinizin hem de doğacak bebeğinizin sağlıklı olması için gerekli ve yeterlidir.

Gebelik kadın için doğal, fizyolojik bir olaydır. Anne vücudunda ikinci bir canlının oluştuğu olağanüstü bir dönemdir. Gebelikte annenin aldığı besin öğelerinin plesenta yolu ile bebeğe taşınması ile gelişir ve büyür. Bebeğe giden besin maddeleri, annenin gereksinimlerine ek olarak düşünülmelidir. Gebelikte yeteli kilo alamayan annelerin sütü de yeterli olmaz.Hem kendisinin hem de bebeğin sağlığı bozulur.Bu bakımdan anne adayının beslenmesinde ki amaç, annenin fizyolojik gereksinimlerini karşılayarak vücudundaki besin maddelerini yedeğini dengede tutmak ve bebeğin normal büyümesi için gerekli besin öğelerinin tam karşılanmasını sağlamaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM