Göz Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Göz Sağlığını Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Kış günlerinin gelmesiyle havaların soğuduğu ve soğuk havanın göz sağlığını olumsuz yönde etkilediği bir gerçek. Peki zarar gördüğü takdirde tedavisinin zor olduğu organlardan biri olan gözü soğuk havalardan nasıl mı koruyacağız ?

Yağışlı günlerde dışarı çıktığınızda gözlerinizin daha fazla kaşındığının farkına varmışsınızdır. Bunun sebebi yağış ile birlikte yeryüzüne inen asit ve havadaki tozların yağan maddeye yapışmasıdır. Böyle günlerde yapılması gereken gözleri el ile kaşımak değil, yanınıza alacağınız bir mendil ile temizlemektir. Böylece gözünüzde oluşması olağan sulanma, çapaklanma ve kızarıklığı engelleyebilirsiniz.

Kar yağışının olduğu günlerde sanki güneş gözünüze çarpıyormuş gibi gözünüzü kapatma ihtiyacı duyduğunuz zamanlar olabilir. Bunun sebebi ise karın beyaz rengi ile ışığı soğurmadan direk yansıtmasıdır. Böyle bir havada göz sağlığınızı korumak için güneş gözlüğü takabilir, karın kör bile edebileceği bu ışımasından kurtulabilirsiniz.

Kış günlerinde gözleriniz için tehdit oluşturan bir diğer unsurda kaloriferler ve klimalardır. Ortadaki nemi yokeden ve havayı kurutan ısıtıcılar, gözlerinizin kızarmasına neden olabilir. Bundan kurtulmanın yolu da ıslak bir bezi kaloriferin üzerine koyarak ortamdaki nem dengesini sağlamaktır…

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. gözlerimde son zamanlarda zayıflama hissediyorum bu yazın gelişiyle bağlı olabilir mi? televizyon ve bilgisayar kötü etkiliyor, ne yapmalıyım?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM