Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalitesiz güneş gözlüğü sağlık açısından son derece tehlikelidir. Öncelikle güneş gözlüğünün camının kaliteli olması gerekli. Güneş gözlüğü taktığınızda gözünüzün bulanmaması gerekiyor. Eğer bulanıyorsa o gözlük camının kalitesiz olduğundan emin olabilirsiniz.

Güneş gözlüğünüzü seçerken yüz şeklinizi de dikkate almanız gerekiyor. Çünkü gözlük yüzünüze tam oturmazsa gözünüz yan taraflardan güneşin zararlı ışınlarına maruz kalabilir.

Güneş gözlüğünün cam rengi her yerinde aynı olmalıdır. Bazı yerleri koyu, bazı yerleri açıksa, o gözlüğü satın almayın. Bir rengin en koyusundan açığına doğru giden renk spekturumu söz konusu ise durum değişir. Bu türü tercih ettiyseniz, cam renginin üstte koyu, altta açık olmasına dikkat edin.

Güneş gözlüklerinin üzerinde, mor ötesi ışınları kestiğine dair bir tescilin olması gerekir. Sağlık Bakanlığı, tüm güneş gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirmiştir. Satın alırken gözlüğün sertifikasını mutlaka isteyin.

Klormatik camlar dışında alacağınız gözlüklerde, gözlük taktığınız zaman karşınızdaki kişi gözlerinizi görebiliyorsa bu, camların yeteri kadar koyu olmadığını gösterir.

Kalitesiz güneş gözlüğünün zararları
Güneşin UV ışınlarına uzun süre çıplak gözle bakmak retinanın tahriş olmasına ve katarakt gibi göz problemlerine yol açabiliyor. Bu yüzden uzmanlar güneşli havalarda güneşin zararlı ışınlarından korunmak için mutlaka güneş gözlüğü kullanmayı öneriyor.

Fakat güneş gözlüğünü seçmek büyük titizlik gerektiriyor. Çünkü kalitesiz ultraviyole geçiren bozuk camlardan yapılmış güneş gözlüğü kullanıldığı zaman göz bebekleri büyüyor. Bu da zararlı ışınların göze, daha çok girerek retinada olumsuz etkiler yaratmasına yol açıyor..

Özellikle sokak tezgahlarında satılan güneş gözlükleri gözde miyopik, hipermetropik ya da astigmatik gibi kırılma kusurlarına neden olabilir. Bu gözlükler uzun süre kullanıldığı zaman iki göz arasındaki ilişkiyi bozarak bulanık görme hatta çift görme yaratabiliyor. Bu yüzden sokak tezgahlarında satılan güneş gözlüklerini kesinlikle satın almayın çünkü bunlar göz sağlığınızı bozuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. ben dereceli gözlük kullanıyorum güneşe çıkarken güneş gözlüğü taksam nasıl olur gözlerimi bozarmı bana cep telefonuma mesaj gönder. teşekkürler telefon o 531 712 34 73 ilhan şenel tokat

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM