Hamilelik Belirtilerine Dair 7 İşaret

Hamilelik Belirtilerine Dair 7 İşaret

1. Üç aylık dönem sürecinde görülen kanamalar.
Hamilelik boyunca görülen kanamalar farklı anlamlara gelebilir. Kanama şiddetliyse ve karın ağrınız adet krampları gibiyse ilk üç aylık sürede dış gebelik belirtisi olabilir. Ektopik gebelik rahim dışında yumurta döllenmesi sonucu görülür ve yaşamı tehtid edebilen bir dış döllenmedir.

2. Şiddetli mide bulantısı ve kusma.
Aşırı mide bulantısı ve kusma da tehlikeli olabilir. Hiçbir şey yiyemiyor ve içemiyorsanız susuz kalma riski altında kalırsınız. Ayrıca yetersiz beslenme ve susuzluk erken doğum riskini taşır ve doğum kusurlarına yol açarak ciddi komplikasyonlara neden olur. Doktora başvurulmalı ve reçeteli ilaç kullanılmalıdır. Beslenme değişiklikleri yapılır. Bebeğin beslenmesini de etkileyecektir.

3. Bebeğin etkinlik düzeyinin önemli ölçüde değişmesi.
Karnınızdaki hareketleri oldukça iyiyken, bir süre sonra hareketlenmesi durduysa, yeterli miktarda plasentadan beslenemiyordur ve oksijen alamıyordur.

4. Erken kasılmalar.
Ritmik olmayan ve yoğunluğu az hafif kasılmalar görülebilir. Yoğun kasılmalar ve 10 dakika aralı düzenli kasılmalar tehlikeli olabilir.

5. Su gelmesi.
Gebelikte büyümüş rahim mesaneye baskı yapar ve idrar kaçağı olabilir. Fazla idrar ve su kaçırma ciddi olabilir.

6. Sürekli ve şiddetli baş ve karın ağrısı, şişkinlik ve görme bozuklukları.
Hamilelik döneminde gelişen ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir hastalık olabilir. Yüksek tansiyon da varsa, gebeliğin 20. Haftasından sonra idrarda aşırı protein ortaya çıkar. Doktora gidin ve tansiyon testine girin. Erken teşhis ile kurtulunabilir.

7. Şu durumlarda doktora başvurun ve tedavi olun.
Ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akması, hapşırma, bulantı, kusma, ishal.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM