Hamilelik Döneminde Yürüyüş, Pilates, Yoga, Yüzme

Hamilelik Döneminde Yürüyüş, Pilates, Yoga, Yüzme

Hamilelik Döneminde önerilecek en iyi egzersizler nelerdir?
Anne adayları hamilelikleri sırasında özellikle vücuda fazla ağırlık uygulamadan yapılan egzersizleri tercih etmelidirler. Özellikle yüzme, sırtını yaslayabilecekleri bisikletler (son aylarda uygulanması önerilmez), zorlanmadan yürüyüşler, sırt kaslarını kuvvetlendirecek çeşitli hafif egzersizler yapabilirler. Bununla beraber egzersiz önceleri ve sonrasında yapılacak esneme hareketlerinin de önemli olduğunu unutmamak gerekir. Anne adayları öncelikle rahatlarını bozacak yaralanma ve sakatlanmalarına neden olabilecek aktivitelerden uzak durmalıdırlar.

Hamilelikte Yürüyüş:
Hamilelik döneminde en güvenli ve uygulanması en kolay egzersizlerden biridir 30-60 dakika arasında uygulayacağınız hafif tempo yürüyüş egzersizleri sizıi hem zinde olmanızı hem de sağlıksız bir şekilde kilo alışınızı engelleyecektir.

Hamilelikte Yüzme:
Hamilelik sırasında yürüyüş ile birlikte en çok tavsiye edilen spor egzersizlerinden biridir. Suyun kaldırma kuvveti hem eklemlerinize aşın yük binmesini engelleyecek hem de suyun etkisiyle sizin daha fazla rahatlamanızı sağlayacaktır. 30 dakikalık bir yüzme egzersizi yada uygulayacağınız havuz için de yapılan Aqua Gym dersi size uygun olacaktır.

Hamilelikte Pilates:
Son yıllarda en popüler egzersiz çeşitlerinden biri olan pilatesi de hamilelik dönemizi de uygulayabilirsiniz, bu egzersizi hem grupla beraber hem de bir eğitmenle yapabilirsiniz. Ama uzmanlar bu dersi bir eğitmenizle uygulamanızı tavsiye ediyor. Ayrıca yapacağınız bu egzersizlerle hamilelik sırasında yaşanabilecek duruş bozukluklarına, eklem problemlerine, kuvvetsiz sırt ve bel kaslarına karşı büyük bir önlem almış olacaksınız.

Hamilelikte Yoga:
Hamile yogasının uygulanması nefes tekniğini geliştirdiği için sezaryen yerine normal doğum isteyen annelere ek bir fayda sağlamaktadır. Hamileliğin ilk dönemlerinde, tüm hareketleri yapabilirken, karnınız büyüdükçe, ters duruşlar dahil olmak üzere. tüm hareketlerde yapabildiğiniz kadar yapma ilkesini temel almalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM