Hamilelikte (Gebelikte) Ağız ve Diş Bakımı

Hamilelikte (Gebelikte) Ağız ve Diş Bakımı

Bayanların yaşamındaki heyecan verici hamilelik dönemi, değişen hormon dengeleri nedeniyle ağız ve diş sağlığında problemlere neden olmaktadır.Hamilelikte annede doğabilecek diş problemleri hiç kuşkusuz bebeğin gelişimini doğrudan etkileyecektir.

Hamilelikte annenin dişlerinden kalsiyum alımı olur mu?
Hamilelik sürecinde anne dişlerinden kalsiyum alındığı inancı yanlıştır. Fakat hamilelik sırasında ağız sağlığını etkileyecek bazı hormonal değişiklikler meydana gelir. Bu hormonal değişiklikler dişetlerinde kanamalara, büyümelere ve hassasiyete neden olur. Diş etindeki bu rahatsızlıklara hamilelik gingivitisi adı verilir. Bu sorunlar ikinci üç aylık dönemde şiddetini daha da artırır.

Hamilelik döneminde tatlıya ve çikolataya aşırı düşkünlük gelişir. Kusma ve bulantılar ağız bakımına özen gösterilmesini engeller. Hormonal değişimler sonucu diş etlerinin çabuk kanaması anneyi diş fırçalama işleminden uzaklaştırır. Bu olumsuzluklar diş çürüğü oluşumunu hızlandırır. Hamilelik döneminde ağız hijyen ve temizliğine daha çok özen gösterilmesi gerekmektedir.

Hamilelik öncesi diş tedavisini tamamlamamış veya ihmal etmiş annelerde bu durum daha büyük enfeksiyon ve ağrılarla kendini gösterir. Annenin bu problemleri diş taşı ve plak temizliği ile hafifletilebilir.

Üç ayda bir hekim etkin plak kontrolü yapar. En önemlisi hamilelik planlandığında diş hekiminize muayene ve tedavinizi (diş taşı temizliği, çürüklerin dolgusu, iltihaplı dişlerin çekilmesi) yaptırmanızdır. Yoksa her hamilelikte bir diş kaybı olduğu kanısı yanlıştır.

Hamilelikte ağız bakımı nasıl olmalıdır?
Her gün en az iki kere özellikle yemeklerden sonra dişler fırçalanmalıdır. Tüm dişler diş ipliği ile temizlenmelidir. Bu dönemde bulantı ve kusma fazla olabilir. Bulantı ve kusma ağzın kimyasal ortamını bozup, diş çürümelerine ve dişeti rahatsızlıklarının artmasına neden olmaktadır. Bu durumdan ötürü bulantı ve kusma sonrası diş fırçalanamıyorsa veya diş fırçalama sırasında bulantı oluşuyorsa bol suyla ve gargarayla ağız çalkalanmalıdır. Bir parça peynir ayrıca yenebilir.

Hamilelik döneminde diş tedavisi yaptırılır mı?
Hamilelik sırasında diş hekimine 3 ayda bir muayene olunmalıdır. Diş hekimi bu muayenede genellikle etkin plak kontrolü yapar. Diş tedavileri için en uygun dönem 2. üç aylık (4-6 ay) periyottur.

Ertelenebilecek uzun ve yorucu diş tedavileri hamilelik sonrasına bırakılır. Anestezi ve ilaç verilmesi gereken durumlarda kadın doğum doktoru ile irtibat kurulur.

Hamilelik döneminde diş röntgeni çektirmek zararlı mıdır?
Dental röntgenlerin radyasyon miktarı çok azdır. Fakat yine de hamilelik döneminde röntgen çekiminden uzak kalınmalıdır. Zorunluluk durumunda önlem alınarak röntgen çekimi yapılır. Bebeğin ışın almaması için anneye kurşun önlük giydirilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Hamilelik her alanda özel bir bakım ve özen istiyor arkadaşlar. Ağız sağlıüğından tutunda daha birçok noktaya kadar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM