Hamilelikte Seyahat Nasıl Yapılmalıdır?

Hamilelikte Seyahat Nasıl Yapılmalıdır?

Uzmanlar hamileliğin 24’üncü haftasına kadar anne adaylarının durumunun iyi olması halinde seyahat edebileceklerini söylüyorlar. Ama doğurma zamanı yaklaştıkça seyahatler pek tavsiye edilmiyor. Bir komplikasyon olduğunda hemen bir doktora müracaat edip durumunuzun seyahate çıkmak için uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Eğer kasılmalar, mide ağrıları ya da kanama varsa seyahat edilmemeli.

Uçakla ya da araba ile yapılan seyahatlarda hamile kadınlar uzun süre oturmak zorundalar.Uzmanlar 4-5 saatlik bir araba yolculuğunda hamile kadınların, her 1,5 saatte bir dışarı çıkıp bir dakikalık bir yürüyüş yapmaları gerektiğini söylüyorlar. Uçakta da her saatte bir kalkıp koridorda yürünmesi gerekiyor. Bu egzersizler hamileliğin 3. döneminde daha da önem kazanıyor. Ayrıca seyahatlerde ayağınızın altına koyacağınız ufak bir kutu sayesinde kan dolaşımınız hızlanacak ve ayaklarınız fazla şişmeyecektir.

Tabii seyahatlerde sadece rahatlık ve konfor dışında dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar da fazla sürat yapmamak ve her zaman kemerlerinizi bağlı tutmak. Bir başka yanılgı da hava yastıklarının ölümlere yol açtığı konusunda. Halbuki bu yastıklar kaza anında şişerek hem sizi, hem de bebeğinizi korumak için ekstra bir güvence sağlıyorlar. Uzmanlar araba kullanan kadınlara direksiyonu göğüs seviyesinde ayarlamalarını tavsiye ediyorlar.

Hamilelikte seyahat için bazı öneriler:
– Rahat ayakkabılar giymek, destek veren çorap, ve fazla dar olmayan giysiler. Pamuk veya yün gibi teri emecek doğal kumaşları tercih edin.
– Mide bulantısını önlemek için yanınıza kraker, veya meyva suyu alın.
– Doktorunuza danışmadan mide bulantısı ya da başka ilaçlar almayın.
– Uçakta kenar bir koltukta oturmayı tercih edin ki sürekli hareket edebilesiniz. Uçakların önünde yolculuk daha rahat geçer ve 1st klas’ın hemen arkasındaki koltuklarda ayak mesafesi oldukça fazladır.
– Kabindeki hava sıcaklıkları sürekli değişkenlik gösterir, bazen sıcak bazen de soğuk olabilir. Bu ihtimali düşünerek giyinin.
– Hafif bir yemek yiyin. Kabindeki hava çok kuru olduğu için fazlaca sıvı tüketin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM