Hemoroid İçin Tedavi Yöntemleri

Hemoroid İçin Tedavi Yöntemleri

Hemoroid şiddetine göre farklı tedavi yöntemleri olan bir hastalıktır. Hemoroid eğer hafif ise kendiliğinden iyileşip düzelebilirken ağır eski olgularda ise ilaç ile hatta cerrahi operasyonla bile tedavi edilmeye çalışılmaktadır.

Hemoroidi yeni başlayan hastalarda hemen tedavi yoluna gidilmez. Öncelikle hafif vakalarda ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu amaçla birkaç ilaç grubu hemoroid tedavisinde lokal olarak uygulanmaktadır. Bu ilaç grupları kortikostroid içermekte ve krem veya fitil şeklinde uygulanmaktadır. Bu ilaçlar aşıntı ve ağrı sorunu olan hastalar için dıştan uygulanabilen ilaçlardır.

Hemoroidin cerrahi tedavisinde kullanılan yöntemler ise klasik tedavi, longo tedavisi, lastik bant tedavisi, ultrason veya lazer tedavisidir. Bu yöntemler içinden en iyisi olan lazer tedavi ile ısı etkisinden faydalanılarak damar yumağında kapanmaya neden olmaktır. Ultrason yönteminde ise anal bölgeye girilerek bu duruma neden olan ana damarların bulunması ve sadece bunların bağlanması hedef alınmaktadır. Lastik bant yöntemide son yıllarda kullanımı artan bir yöntemdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM