Hemoroid Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Hemoroid Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Hemoroid nedir?
Kalın barsakların cilde açıldığı son bölge olan anüs bölgesi toplardamarlar yönünden zengindir. Çeşitli sebeplerden dolayı artan kan basıncından dolayı buradaki kan damarları genişler ve bu bölgeye basınç yapar.

Basınç ile beraber damarlar kendini dengelemek için anal bölgeden dışarı çıkar. Dışarı çıkan bu damar yumakları mor ve kırmızı renktedir. Bu damarların tahrip olup delinmesi sonucu kanama oluşur. Hemoroid, anüste, yani makatta kanama ve meme oluşumu ile kendini belli eden bir hastalıktır.

Hemoroid 2 çeşittir. İlki anal bölgede ciltten kalın barsak hücrelerine geçiş yerinde, dişli çizgi olarak isimlendirilen çizginin üst kısmında yer alan iç hemoroiddir. İkincisi ise yine aynı bölgedeki dişli çizginin alt kısmında olan kısım dış hemoroiddir.

Hemoroid halk arasında basur olarak ta bilinmektedir. Bazı yörelerde hemoroid ve basur farklı şeyler olarak ta bilinse fonksiyonel açıdan, oluşum açısından bile aynı şekildedir. Hemoroid ve basur aynı şeylerdir. Toplumumuzda sık görülen bir sağlık sorunudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM