Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid tedavisi
Hemoroide eskiden beri çeşitli tedaviler uygulanmaktadır. Skleroterapi (iğne ile kurutma), bant ligasyonu(boğma) ve cerrahi yöntem. Skleroterapi ve bant ligasyonunda nüks(tekrarlama) oranı çok yüksektir. Klasik cerrahi yönteminde ameliyat sonrası çok fazla ağrı ve sancı oluşması nedeni ile hastalar ameliyattan kaçmaktadır.

Laser
Anal fissürde kas gevşetici işlem yapılmaktadır.
1. ve 2. Derece hemoroidler laser ile kurutulmakta ( Laser koagulasyonu)
3. ve 4. Derece hemoroid memeleri laser ile alınmaktadır. (Laser eksizyon)

Ameliyat genel anestezi altında 5 ile 15 dakika arasında sürmektedir. Ameliyat sonrası ağrı klasik ameliyata göre yok denecek kadar azdır. Hastalar aynı gün taburcu ediliyor. Ameliyat sonrası üçüncü gün ile onuncu gün arsında dışkılama esnasında yanma hissi oluyor. Kabızlık tedavi edilirse ameliyat sonrası nüks(tekrarlama) yok. Hemoroid ameliyatı ne kadar erken safhada yapılırsa ameliyat sonrası daha rahat olur.

Hemorodid Tedavisinde Son Yöntem; Longo ve Lazer Kombinasyonu
Longo stapler: hemoroid tedavisi için son teknolojiyle geliştirilen özel bir alettir. Tedaviyi şu şekilde gerçekleştirir; Longer stapler kalın bağırsağın son bölümünü halka şeklinde otomatik olarak alır, hemoroid memelerini içeri çekip ve beslenmesini engeller,böylece yaklaşık 1 ay içinde bütün iç basur memeleri yok olur.

*Longo stabler, sadece bir kez kullanım içindir, her hastada 1 adet kullanılıp ve atılır.
Longo staplerin yaptığı işlem, makat içinde belirli bir bölgede olduğu için (Linea dendata üstü) ameliyat sonrası ağrı yok denecek kadar azdır.

Longo yöntemi ile 2. 3. ve küçük 4. derece iç hemoroidlerde tam tedavi sağlanabilir .Büyük 4. derece iç hemoroidler, dış hemoroidler, makat çevresinde şekil bozukluğu olanlarda (deri pilisi,doku sertleşmesi gibi), Anal fissür(makatta çatlak)+ hemoroid,fistül +hemoroidi olan hastalarda LONGO + LAZER uygulanmaktadır.

Doktorunuz, hastayı muayene ettikten sonra Lazer veya Lazer+Longo veya sadece Longo yöntemlerinden birine karar verir.

Bu yöntemler genel anestezi(tam uyutma), spinal veya epidural anestezi (belden aşağısını uyuşturma) veya lokal anestezi (bölgesel uyuşurma) ile yapılabilir. Bizim hastanemizde tercihimiz genel anestezidir.

Ameliyatın süresi toplam 15 dakikadır ve hastalar çok kısa süreli anestezi aldıkları için aynı gün taburcu olmaktadırlar. Ameliyat sonrasında hastalara10-15 gün süreyle barsak yumuşatıcı kullandırılıyor, özel bir perhiz,diyet , bakım ve pansumana gerek yoktur.

Bu yöntemin avantajları
1- İç hemoroidlerin yakılmadan ve kesilmeden tam iyileşmesi.
2- Makat anatomisi ve görevinin tam düzelmesi
3- Klasik ameliyata göre çok kısa dönemde normal hayata dönülmesi
4- Ameliyat sonrası klasik ameliyata göre yok denecek kadar az ağrı,kanama ve kaşıntı olması.
5- Ameliyat sonrası gaz kaçırma ve dışkı tutamama gibi problemlerin olmaması. .

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. MRB BEN 10 SENE ÖNCE NORMAL CERRAHİ YÖNTEMLE AMELİYAT OLDUM AMA YİNE TEKRARLADI ŞİMDİ LAZERLE OLMAK İSTİYORUM AMA DOKTORLAR BANA LONGO YÖNTEMİNİ TAVSİYE EDİYORLAR İÇERİSİ TEMİZ AMA MEMELER DIŞARIDA OLDUĞU İÇİN ONU TOPLAMASI LAZIMMIŞ ARAŞTIRDIĞIMA GÖREDE LONGO YÖNTEMİ TEHLİKELİ BANA NE ÖNERİRSİNİZ

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM