Herkes Liposuction Yaptırabilir mi? İyileşme Sürecinde Sizi Neler Bekliyor?

Herkes Liposuction Yaptırabilir mi? İyileşme Sürecinde Sizi Neler Bekliyor?

Herkes Liposuction Yaptırabilir mi? İyileşme Sürecinde Sizi Neler Bekliyor?
Diyet ve diğer zayıflama yöntemlerine cevap vermeyen dirençli yağ dokuları liposuction yöntemi ile alınır. Obezite gibi kilo problemleri olmayan ancak bölgesel zayıflama yöntemleri ile giderilmeyen yağ dokusunun uzaklaştırılması ve vücuda şekil vermesi için uygulanır. Bu uygulama vücudun kalça, yüz, uyluk ve karın gibi farklı bölgelerinde rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

Liposuction Nedir? Herkes Yaptırabilir Mi?
Liposuction, estetik cerrahide çokça talep gören bir yağ aldırma yöntemidir. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi liposuction işlemlerinde de öncelikle uzman bir doktor görüşü gerekir. Çünkü bu yöntem bir zayıflama yöntemi değildir. Yağ çekme işlemidir ve yalnızca bölgesel incelme sağlar. İşlem sayesinde vücut hatlarının da daha düzgün olması amaçlanır. Hamile ya da yeni doğum yapmış olmayan, sistemik bir rahatsızlığı bulunmayan herkes doktor kontrolü ile liposuction yönteminden faydalanabilir. Ancak diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi sistemik sağlık problemi olan kişilerde mutlaka bir takım testler uygulanarak risk faktörleri belirlenir. Tehlike arz edecek durumlara karşı önlem alınır. Bu uygulama için yaş bir sorun teşkil etmese de kişide yaşa bağlı deri elastikiyet kaybı olabileceğinden, yaşı ilerlemiş bireylere bu uygulama yapılmaz.

Liposuction İle Ne Kadar Yağ Alınabilir?
Yağ aldırma işlemi, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Çünkü liposuction için uygulama alanı sayısı ve kilo göz önünde bulundurularak operasyon yapılır. Ortalama olarak 5-6 litre yağ alımı söz konusudur. Örneğin; 50 kilogramlık bir kişide en fazla 5 litre yağ alınabiliyorken, 100 kilogramlık bir erkekte yaklaşık 6-7 litre yağ alınabilir. Maksimum miktar olarak sayılan 5 kg, her hastada uygulanacak diye bir kural bulunmaz. Çünkü ameliyatın aşırı miktarların üzerine çıkması, kişide bazı sağlık problemleri meydana getirebilir.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır? Oluşabilecek Komplikasyonlar Neler?
Liposuction sonrası, yağ aldırma miktarı ve kişinin özelliklerine göre özel üretilen korseler kullanılır. Morluk ve ödemler de bu süre içerisinde görülür ve iyileşme sürecine göre yaklaşık bir hafta sonra dikişler alınır. Uygulamadan yaklaşık bir ay sonra ise kişi normale dönebilir. Ortalama bir ay sonra yeni görünümüne kavuşabilir. Üstelik bir aydan sonra kimse ameliyat olduğunuzu anlamaz. Deri altında bazı sertlikler meydana gelse de, yaklaşık 3 ay sonra sertlikler normale döner. İyileşme sürecinin daha hızlı geçmesi ve iyi olması için liposuction sonrası yüzey düzeltici ve sıkılaştırıcı uygulamalar gerçekleştirilir. Bu uygulamalar şart olmamakla birlikte, ödemin daha hızlı vücuttan uzaklaşması için kullanılır.

Kuşkusuz her cerrahi girişim aşaması ve sonrası belirli oranda risk içerir. Liposuction ameliyatı pratikte çok fazla komplikasyonun yaşanmadığı bir yöntemdir. Erken dönem oluşabilecek riskler arasında kanama, enfeksiyon, aşırı morluk ve şişlikler, uyuşma ve alerjik reaksiyon gibi durumlar yer alır. Doktor kontrolü sonrası bazıları için ek tedavi yöntemi uygulanabilir. Geç dönem oluşabilecek komplikasyonlar ise deri yüzeyinde oluşan düzensizlikler, anestezi, yağ embolisi ve kalan yağ birikintileridir. Deri yüzeyinde oluşan düzensizlikler için bir çeşit germe operasyonu doktor kontrolünde uygulanabilirken anestezi için antibiyotik kullanımı gerekebilir. Yağ embolisi de hayati riski olan bir komplikasyondur ve hastaya ek tedavi yöntemi uygulanır. Yağ kalıntıları olan kişiler, ek yağ aldırma girişimi isteyebilir.

Liposuction Yönteminin İşe Yaramadığı Durumlar Var Mı?
Bölgesel zayıflama yöntemi olarak tercih edilen liposuction sonrasında tekrar kilo almak istemiyorsanız diyet, egzersiz ve yaşam şeklinize dikkat etmeniz gerekir. Çünkü uygulamayı yaptırmanız tekrar kilo almayacağınız anlamına gelmez. Vücudunuzda yağ fazlalıklarına deri sarkmaları eşlik ediyorsa, liposuction bunları toparlayamaz. Aynı şekilde doğum sonrası kalan kalın duvarı sarkmalar ve selülitler için de bu yöntem kullanılmaz. Bu nedenle liposuction işlemi için alanında uzman bir plastik cerraha başvurmalısınız. Yanlış uygulamalar sonucunda canınızı sıkacak durumlar ortaya çıkabilir. Bu noktada alanında uzman estetik cerrah Opr. Dr. Alpaslan Topçu ile iletişime geçebilir, ondan randevu alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
liposuction nedir

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM