Horlamanın Sebepleri, Tedavileri

Horlamanın Sebepleri, Tedavileri

Birden kilo kaybı, alkol ve sigara tüketimi horlamanın nedenlerindendir. Ağız anatomisi, alkol, burun sorunları, boğazın solunumu etkilemesi de yol açabilir.

Oksijen eksikliği karbondioksit artışı yüksek sesle solumayı sağlar ve horlama oluşur. Bademcik hastalıkları ve şişmanlık horlamanın en bilinen sebepleridir.

Horlamanın tedavisi için kulak burun boğaz doktoruna yönlendirilebilirsiniz. Horlama, tedavi edilmezse, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, felç gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. Kalıcı hastalıklar oluşur.

Çocuklarda ise dikkat eksikliği, hiperaktivite ortaya çıkar. Her gün geceleri 6 saat süreyle takmak şartıyla takılıp çıkarılabilen her bireye özgü olarak hazırlanan özel bir ağız içi protezleriyle kalıcı olarak tedavi edilebilir.

Horlamanın tedavisinde cerrahi anlamda, yumuşak damağa yönelik cerrahi müdahaleyi içerir. 1 yıl sonra tekrar nüks etme ihtimali %50’dir. Sportif bir yaşam biçimi seçilmelidir.

Horlayan kişiler uyku ilaçları, sakinleştirici ve antihistaminik denilen alerji ilaçlarını uykudan önce alınmamalıdır. Uykudan 4 saat önce alkol almaktan sakınılmalıdır.

Uykudan 3 saat önce ağır yemekten sakınılmalıdır. Aşırı yorgunluktan sakınılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM