İdrar Kaçırma Tedavisi Var Mı?

İdrar Kaçırma Tedavisi Var Mı?

İdrar Kaçırma Tedavisi Var Mı?
Farklı birçok etmene bağlı olarak ortaya çıkan idrar kaçırma kişinin günlük hayatını oldukça zorlamaktadır. Hastalık tedavi edilmediği taktirde kadınlarda vajinal enfeksiyon ve cinsel problemlere de yol açabilmektedir. Hayati risk taşımayan hastalık genellikle sosyolojik ve psikolojik travmalara sebebiyet vermektedir. Oldukça sık karşılaşılan bu problemle ilgili en merak edilen ise idrar kaçırma tedavisi var mı? sorusudur. Hastalığın tedavisi idrar kaçırma tipi belirlendikten sonra farklı yollar ile yapılabilmektedir.

İdrar Kaçırmaya Sebep Olan Nedenler
Kontrol edilemeyen ve istenmeyen idrar kaçırması kadın ve erkeklerde görülebilen bir rahatsızlıktır. Hastalığın kadınlarda görülme olasılığı erkeklere oranla daha yüksektir. Erkeklerde oluşan idrar kaçırmalarda akla gelen ilk sebep prostat büyümesi olmaktadır. Rahatsızlığı tetikleyen çok sayıda sebep bulunmaktadır. Buna göre idrar kaçırmanın en sık karşılaşılan nedenleri:

-Hormonal düzensizlikler

-Pelvik kaslarında zayıflık

-Enfeksiyon

-Doğum

-Menopoz

Yaşlılıkla beraber görülme riski artan idrar kaçırmanın sebepleri bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Geçirilmiş pelvik ameliyatlar ya da prostat ameliyatları da kişinin idrarını tutamamasına yol açabilmektedir. Düzenli olarak tekrarlayan idrar kaçırmalarda mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

İdrar Kaçırma Tipleri
İdrar kaçırma tipi; idrar kaçırmanın nasıl olduğuna ve idrar yollarının hangi bölümünde olduğuna göre belirlenmektedir. İdrar kaçırmada başlıca üç tip bulunmaktadır. Bu tipler; stres tipi, sıkışma tipi ve karışık tipte idrar kaçırma olarak sıralanmaktadır.

Stres tipi idrar kaçırma, öksürme ya da eşya taşıma gibi bazı aktiviteler sırasında ortaya çıkmaktadır. Bu aktiviteler esnasında pelvik kasları artan mesane basıncına karşı duramaz. Sıkışma tipi kaçırmalarda ise idrara çıkma isteği aniden gelir ve ertelenemez bir boyuttadır. Bazı durumlarda stres tipi ve sıkışma tipi idrar kaçırma birlikte görülebilmektedir. Bu tarz şikayetlerde ise hastaya karışık tipte idrar kaçırma tanısı konulmaktadır.

İdrar Kaçırmada Tedavi Yöntemleri
Lazerle İdrar kaçırma tedavisi hastanın hangi tip kaçırma probleminde olduğuna karar verildikten sonra karar verilmektedir. Hastalara oral ilaçların yanı sıra bazı egzersizler önerilmektedir. Bu egzersizlerin amacı pelvik bölgesinde bulunan mevcut kasların daha güçlü bir hale getirilmesidir. İlaç ve egzersiz yardımı ile geçirilemeyen idrar kaçırmalarda ise çeşitli cerrahi müdahalelere başvurulmaktadır.

Kaynak: https://www.dryesimyercok.com/

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM