İdrar Tutamama Nedenleri ve Tedavi Yolları

İdrar Tutamama Nedenleri ve Tedavi Yolları

Şikayet: Sık sık idrarınız varmış gibi oluyor veya idrarınızı tutamıyor, damla damla akıtıyor ya da kaçırıyorsunuz.

İdrar Tutamamanın Nedenleri
Mesane enfeksiyonu: Aniden, ağrılı, sık, kanlı fakat az idrara çıkıyorsunuz, ateşiniz var ve sırtınızın alt kısmı ile leğen kemiğiniz (pelvis) ağrıyor. Mesane enfeksiyonları veya sistit, idrar tutamamanın en sık görülen nedenidir ve antibiyotikle tedavi edilir.

Prostat sorunu: Zor idrar yapıyor, geceleri idrara kalkıyor, sık idrara çıkıyor, ama az yapabiliyorsunuz. Bu önemsiz bir prostat iltihabından veya büyümesinden kaynaklanabileceği için doktorunuza bildirin. Sırtınızın alt kısmında ve leğen kemiği bölgesinde, boşalma sırasında ya da büyük abdest yaparken ağrı varsa bu, ciddi bir prostat sorununun belirtisi olabilir.

Östrojen eksikliği: Menopoza yakın veya menopoz dönemindesiniz (vajina kanaması bölümüne bakınız) ve idrarınızı zaman zaman kaçırıyorsunuz. Yumurtalıkların östrojen üretiminin azalması sonucu üretrayı kaplayan zarların incelmesi idrar tutamamaya yol açar. Doktora gittiğinizde hormon ikamesi konusunu danışın.

İdrar Tutamamanın Diğer Sebepleri:
Kronik sistik, yaşlanma veya bunaklık, şeker hastalığı, gıdasızlık, ilacın yan etkisi, inme, omurilik sakatlanması.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
– Büyükler için alt bezini ancak doktor tavsiyesiyle kullanın, başka türlü tedavi olmanız gerekebilir.
– Tuvalete daha sık ve düzenli giderek mesaneniz üzerindeki kontrolünüzü yeniden kazanmaya çalışın.
– Kadınlar Kegel egzersizleriyle leğen kemiği tabanı kaslarını güçlendirmeyi öğrenebilir. İdrar yaparken durdurma ve tekrar yapma denemeleri yapın. Vajina ve makat bölgelerindeki kasları birkaç saniye kasın ve bırakın. Bunu gün boyunca yapın.
– İki defa boşaltma: Mesaneyi mümkün olduğu kadar boşaltın. Birkaç dakika sonra tekrar boşaltmayı deneyin.

Önlem
– Akşam yemeğiyle yatma saatiniz arasında hiçbir şey, özellikle de alkol ve kafeinli içecekler içmeyin.
– İdrar tutamamaya aldığınız bir ilacın yol açıp açmadığını belirlemeye çalışan ve doktorunuzla bu ilacı değiştirmeyi konuşun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

  1. 76 yaşında erkeğim, sık idrara çıkıyorum. Su akarken çişim geliyor, zor tutuyorum. Geceleri sık tuvalete kalkıyorum. Elimi yıkamak için musluğu açtığımda çişim geliyor. Dışarıda fazla kalamıyorum. Neden? Bilgi verirseniz çok sevinirim. luky2girls@hotmail.com

    • kerem bende 40 yaşindayim ayni problem bendede var tefavisini bulabildinmi bulduysan bana yardimci olabilirmisin lutfen bana 0544 807 16 10 numarali telefondan ulasabilirsin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM