İdrarda Kan

İdrarda Kan

Şikayet: İdrarınız kırmızımsı, pembe veya kahverengi ya da kırmızı şerit veya pıhtılar içeriyor. Yiyeceklerdeki (örneğin pancar) renk pigmentleri, uyuşturucu kullanımı ve porfirya idrarın kırmızıya dönmesine yol açmış olabilir. Endişelenecek bir durum yoktur.

İdrarda Kan Görülmesinin Nedenleri
Mesane enfeksiyonu: Ani, acılı, sık ve miktarı az olan idrarınızda kan var. Ateş, sırtın alt kısmında ağrı ve göbeğin alt bölgesinde ağrı var. Mesane enfeksiyonu veya sistik idrar yapamamanın nedeni olabilir ve antibiyotik tedavisi gerektirir.

Mesane taşı: İdrarınızda kan var. Sık sık idrara gidiyor, ama az yapabiliyorsunuz, üstelik sadece belli bir pozisyonda. Sırtınızın alt kısmında ve karnınızda ağrıyla birlikte düşük ateşiniz var.

Böbrek taşı: Sırtınızın ve karnınızın alt kısmında ve kasıklarınıza yayılan spazm oluyor ve sık idrara gidip az miktarda ve kanlı idrara çıkabiliyorsunuz.

Üretrit: Üretranızdan sarımtrak bir akıntı geliyor, karnınızın alt kısmı ağrıyor, sık sık idrara gidiyorsunuz ama az miktarda kanlı idrar yapabiliyorsunuz. İdrar yaparken yanma oluyor ve eğer kadınsanız cinsel ilişki acı veriyor. Üretrit cinsel yolla bulaşan ya da kişisel temizliğe önem vermemekten kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır.

Gromerülonefrit: İdrarınızda kanla birlikte ayak bileklerinde, gözlerinizin etrafında şişlik, nefes darlığı ve yorgunluk var. Böbreğinizin kanı süzen yapılarında ani veya kronik bir iltihaplanma olmuş olabilir.

Tehlikesiz hematüri: Sadece idrarınız kanlı ve başka belirtiniz yok. İdrar viral enfeksiyonlardakinden daha kanlı görünse de, bu durum herhangi bir hastalıkla veya organ hasarıyla ilişkili değildir. Bazen çocuklukta meydana gelir ve zamanla geçer. Bazen bir aile ferdinde başlayan bu sorun sıkıntı yaratmadan ömür boyu sürebilir.

Hemolitik anemi: Yorgunluk ve güçsüzlük hissediyorsunuz, idrarınızda kan var, nefes darlığı çekiyorsunuz ve cildiniz sarardı. Hemolitik anemi kanın alyuvarlarındaki genetik bir anormallikten veya bazı ilaçlardan ya da alyuvarları yok eden bazı hastalıklardan kaynaklanır. Alyuvarlar yıkıma uğramıştır ve kemik iliği bunların yerine yenilerini yeteri kadar hızla üretememektedir. Genetik olarak bazı enzimleri eksik olanlar ile bazı ilaçları kullananlarda hemolotik anemi ortaya çıkabilir.

İdrarda Kan Görülmesinin Diğer Nedenleri
Böbrek enfeksiyonu, böbrek tümörü, mesane tümörü.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?
İdrarınızda kan varsa, bu konuda uzman olan bir doktor gözetiminde tedavi olmanız gerekir.

Önlem
– Bol bol su (günde 6 – 8 bardak) için. Bu, özellikle egzersiz yaparken, ateşiniz olduğunda ve hava sıcaklığı arttığında çok önemlidir.
– Kafein ve alkolden uzak durun, mesaneyi tahriş edebilir.
– Enfeksiyonlardan sakınmak için cinsel ilişki esnasında lateks prezervatif kullanın.
– Küvette banyo yapmak yerine duş alın ve yumuşak sabun kullanın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. İdrarda kan varsa hiç beklemeden doktora gidin. Sonrasında başınızın ağrımasını istemiyorsanız eğer

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM