İnfertilite (Kısırlık) Hakkında Bilgiler

İnfertilite (Kısırlık) Hakkında Bilgiler

İnfertilite yani kısırlık 35 yaş altı 1 yıl,35 yaş üstü 6 ay gibi bir süre evli cilan çiftlerin korunmamalarına rağmen çocuk sahibi olamama halidir. Bayan yaşının daha önemli olduğu bu durumda muayenede kısırlıkla ilişkisi olabilecek bir bulgu varsa daha erken araştırmalar başlamalıdır.

Sorun yaklaşık %40 erkekte,%40 bayanda ve %20 her ikisindedir. Ancak infertilitede psikolojik durum çok önemlidir ve umutsuzluk olmamalıdır. İnfertil çiftlerin sadece %10 gibi bir kısmında halen sebep bulunamamaktadır. Doğru yönde araştırmalar ve tedaviler sonuca götürecektir. İlk yapılacak test sperm testidir. Semen analizi yani sperm testi normalse erkekte sorun yoktur ve muayenesine gerek yoktur.

Kadının en önemli testlerinden biri yumurtalık kapasitesinin değerlendirilmesidir. Bunun için vajinal yoldan ultrason ile değerlendirme yapılır. 37 yaşın üzerindeki bayanlar, ailede erken menopoz öyküsü olan bayanlar, yumurtalıktan kist aldırmış veya endometriozis (çikolata kisti) operasyonu geçirmiş bayanlar ve ağır sigara içen(günde 10 dan fazla) bayanlarda kapasite azalmaya yatkındır.

Bunlar dışında kadının tüplerinin açık olup olmadığını araştırmak amacıyla HSG(his-terosalpingograf i)çekilmesi gerekir. Gerekirse laparoskopi de yapılabilir.

Hormon analizleri de tanıda oldukça yardımcı iken etkinliği tam açıklanamamış bazı testler pek önerilmemektedir.

Kısırlık araştırmasında minimalist yaklaşım önemlidir. Gereksiz testler yapılması hem zaman hem de para kaybına yol açacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM