İşitme Cihazı Nedir?

İşitme Cihazı Nedir?

İşitme Cihazı Nedir?
Temel olarak ameliyatla çözüm sağlanamadığı zaman, işitme kayıplarını gidermek amacıyla kullanılan cihazlara işitme cihazı deniyor. Mikrofon, Amplifikatör ve hoparlörden oluşan cihazlar, doktor muayenesinden sonra kullanılıyor.

Bilindiği gibi normal hayatta yaşanan küçük işitme kayıpları bile kalıcı hasarlar meydana getirebiliyor. Özellikle büyük oranda işitme kaybı yaşayanlar gerekli tedaviler uygulanmadığı sürece, işitme duyularını neredeyse tamamen yitirecek seviyeye kadar çıkıyorlar. Bu durum kişinin bütün hayatını zedeleyecek unsurların doğmasına neden oluyor.

İşitme Cihazı Nerelerde Kullanılabilir?
İşitme cihazları genellikle doktor tarafından verilen, işitmeyi kolaylaştıran cihazlara deniyor. Fakat bu cihazlar öyle sanıldığı gibi istendiği zaman kullanılamıyor. Genellikle yaşanan işitme kayıplarının herhangi bir tedavisinin mümkün olmadığı veya mümkün olsa bile riskli bulunduğu durumlarda tercih ediliyor. Genellikle içi kulak kısmında ses artırıcı olarak kullanılan bu cihazlar, bazı durumlarda orta kulaklardaki sorunlarda da kullanılabiliyor. İşitmenin tam anlamıyla yaşandığı durumlarda ise işitme cihazı ne yazık ki fayda sağlayamıyor.

İşitme Cihazları Nasıl Çalışıyor?
İşitme cihazlarının yapıları genellikle hastanın işitme kayıplarına bağlı olarak tasarlanırlar. Ancak işitme cihazlarını ikiye ayırdığımızda cihazın özelliklerini daha iyi anlayabiliyoruz. Bunlar analog ve dijital olarak ikiye ayrılıyor. Analog işitme cihazları kişilere dışarıdan gelen sesi herhangi bir ayarlama yöntemi uygulamadan, yükseltme yapmasına denir. Öbür yandan dijital işitme cihazları ise ses ayarlama ve süzme özellikleriyle kullanıcılarına yüksek bir konfor sunuyor.

Her geçen gün daha da aşama kaydeden cihazlar, kişinin sesleri çok daha iyi bir şekilde ayırt etmesi konusunda oldukça başarılı olabiliyor.

Peki İşitme Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
İşitme cihazını almadan önce denenmesi oldukça önemlidir. Bir kez bile olsa kulağa taktığınızda sesi nasıl verdiğini kolay bir biçimde anlamanız mümkün olacaktır. Bununla birlikte eğer kulağınıza takma şansınız yoksa, alacağınız yerin mutlaka güvenli bir yer olmasına dikkat etmelisiniz. Bu yüzden hizmet kalitesine inandığınız, güvendiğiniz bir merkezden alacağınız cihazların kalitesi beklediğiniz gibi olacaktır. Ayrıca internet üzerinden aldığınız cihazlarda mutlaka iade koşullarına da bakmanız gerekiyor. Siser işitme cihazı ürünlerine bakabilirsiniz.

Sağlığınıza Dikkat Edin
İşitme cihazları işitme sorununu çözmez fakat hayat boyu işitme yollarında kolaylık sağladığından, oldukça bir göreve sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM