Kadınlar ve Cinsel Sorunlar

Kadınlar ve Cinsel Sorunlar

Kadınlardaki Cinsel Sorunların Nedenleri
Vajina Kuruluğu: Vajina kuruluğu ilişkiyi acı verici hale getirebilir. Bu yetersiz uyarılmadan ya da adet kanamasından sonra veya menopoz dönemindeki östrojen azlığından da kaynaklanabilir. Nem azaltıcı bir soğuk algınlığı ilacı kullandığınızda da vajinanızın kuruduğunu fark edebilirsiniz.

Cinsel isteksizlik: Cinsel istek duymuyorsanız, seks size itici bile gelebilir. Bütün kadınların bir dönem cinsel istek duymadığını bilmekte yarar vardır ve bu tümüyle normal bir şeydir. Bu durum uzun sürerse ve ilişki zorluklarına yol açarsa, sorun olarak kabul edilmelidir. Kadınlardaki cinsel isteksizliğe birçok tıbbi sorun yol açabilir, ancak hiddet, ilişkideki problemler, depresyon (depresyon bölümüne bakın), stres, alkol ve yorgunluk en yaygın nedenlerdir.

Orgazm bozukluğu: Cinsel ilişki sırasında orgazm olamıyorsunuz. Bazı kadınlar bir eşle beraber hiçbir zaman orgazm olmadıkları halde zevkli cinsel deneyler yaşayabilir. Bazıları ara sıra veya belli bir uyarma yöntemi sonucunda orgazm olur. Bazıları ise her ilişkide orgazm olur. Bu duruma fiziksel, psikolojik nedenler veya her ikisi birlikte yol açar. İlişki sırasında acı sık görülen fiziksel nedenlerden birisidir, depresyon, öfke veya başka duygular zevk alma yeteneğini etkileyebilir. Cinsel karşılık vermenin anatomisi ve psikolojisi konusundaki bilgisizlik de bir neden olabilir. Seçici seroltonin geri alım inhibitörleri gibi bazı yeni depresyon ilaçlarının orgazm zorluğu yan etkisi olabilir. Kendi kendine yardım yöntemleri yararlı olabilir ama tedavi de bir seçenektir.

Ağrılı cinsel ilişki: Birleşme sırasında zorlanma ve hatta çok acı hissediyorsunuz. Ağrılı veya zor cinsel ilişkinin vajinada tahriş enfeksiyon (cinsel uçuk), mantar enfeksiyonu, leğen kemiği iltihaplanması, yumrular, endometriyoz ve pek çok tıbbi nedeni olabilir.

Vajinismus: İlişki kurma denemesinde vajinada kas spazmları oluyor ve ilişki imkansızlaşıyor. Vajinusmus, vajinanın dış kısmındaki iradeye bağlı olmayan kasılmalardır. Hem kadın hem de partneri bu durumun planlanmış veya bilerek meydana gelmiş bir şey olmadığını anlamalıdır. Bu durum fiziksel, psikolojik nedenlerden veya her ikisinden kaynaklanabilir, ancak doktor muayenesi gerektirir.

Diğer Nedenler
İlacın yan etkisi

Peki Ne Yapabilirsiniz?
Kendi kendine tedavi yöntemleriyle cinsel sorunlarınızın bir çoğunu giderebilirsiniz. Bu yöntemler 6 ay içinde etkili olmazsa, bir sağlık uzmanına, doktora veya danışmana başvurmalısınız.
– Vajina kuruluğunu reçetesiz satılan suda eriyen emülsiyonlarla giderebilirsiniz (bazıları lateks prezervatiflerde kesilir ve prezervatifi etkisizleştirir, eczacınıza danışın).
– Cinsel sorunların pek çoğu eşlerden birisinin huzursuzluğundan kaynaklanır. Siz ve eşiniz ilişkiye geçmeden uyarıcı egzersizler kullanarak birlikte olmak isteyebilirsiniz. Bu tür temas gevşetici olabilir ve hem ilginin hem de uyarının artmasına yardım edebilir.
– Bazı cinsel sorunlar bilgisizlikten kaynaklanır. Kadın cinselliğiyle ilgili pek çok kitap ve videonun yardımıyla bilginizi artırabilirsiniz. Kendinizi uyararak sizin açınızdan zevk verici yöntemleri keşfedebilirsiniz.
– Cinsel taciz ve tecavüzün etkisi uzun süre devam eder. Böyle bir vaka geçirmişseniz, bu olayı mümkün olabildiği kadar aşma konusunda profesyonel yardım almaya dikkat edin.

Önlem
– Yasadışı uyuşturucular ve aşırı alkol kullanmayın. Bu maddeler cinsel ilgi ve tepki vermeye olumsuz etkide bulunabilir.
– İlişkinizdeki sorunları çözün. Eşinizle sık sık açıkça ve dürüstçe konuşun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM