Kadınlarda Orgazm

Kadınlarda Orgazm

Orgazm, uzun süreli cinsel uyarı sonucunda ulaşılan ve kişiye zevk veren fizyolojik ve psikolojik durumdur. Orgazm cinsel deneyimin zirve noktasıdır. Bu durum, genellikle erkeklerde cinsel boşalma; her iki cinste de kızarma, nefes ve kalp hızının artması, istemsiz kasılmalar gibi fiziksel etkilerle beraber görülür. Orgazma cinsel ilişki ya da mastürbasyon ile ulaşılabilir. Orgazm durumu 10 ile 20 saniye arası kadar sürer. Ama kullanılan bazı ilaç ve kremlerle bu süre uzatılabilir. Kadınlar, erkeklerden daha geç orgazma ulaşmalarına karşın eger gerekli uyarı verilirse erkeklerden daha kapsamlı (şiddetli) orgazm durumları yaşayabilmektedirler.

Kadında orgazmın tarifi kadının ilişki esnasında tatmin olması ve seksüel gerginliğinin yerini gevşeme ve rahatlamaya bırakmasıdır. Bu rahatlama hem bedensel hem de ruhsaldır. Kadınlar ruhuna hitap etmeyecek şekilde mekanik bir yaklaşımla ilişkiye girerlerse orgazm olmaları zorlaşacak beklide orgazm gerçekleşmeyecektir. Bu nedenlerle ilişki öncesi ya da ilişki esnasında söylenecek güzel sözler, iltifatlar, küçük dokunuşlar kadında ruhen gevşemeye yol açacak ve orgazm olmayı oldukça kolaylaştıracaktır. Sağlıklı bir cinsel yaşam için her ilişkide olmasa da çoğunda orgazm gereklidir. Bu gerçekleşmezse seksüel gerginlik birikerek daha sonra hiç alakası olmayan konularda çiftler arasında çatışmalara ve kavgalara yol açabilmektedir.

Kadınların cinsel uyarımı erkeklerden biraz farklıdır. Erkekler görsel uyarılara daha açıktır. Bu nedenlerle erkek gördüğüne kadın duyduğuna daha çok inanır derler. Kadınların işitsel yetenekleri ve konuşma kabiliyetleri erkeklerden daha gelişmiş ve daha fazladır. Bu nedenlerle kadınlar ruhen hazır olmadan erkekler kadar kolay ilişkiye giremez girse de orgazm olması hayli zor olur.

Orgazmın safhalarını inceleyecek olursak

1-Uyarılma safhası
2-Plato safhası
3-Orgazm
4-Gevşeme dönemi

Uyarılma kadından kadına değişim gösterebilir. Bu kadının kişisel zevkleri, kültürel durumu, eğitimi, sosyal çevre ve becerileri gibi faktörlere bağlıdır. Kimi bir koku ile, kimi sevdiği bir müzik ile , kimi ses tonu yada herhangi bir hoşuna giden söz ile. Bu örnekleri sayısız olarak çoğaltabiliriz. Uyarılma bir kere gerçekleşirse bu durum vücutta bazı değişimlerin olmasını tetikler. Yanaklar kızarır. Dudaklar daha dolgunlaşır. Kalp atış hızı artar. Rahim ve dış genital organlara daha fazla kan gitmeye başlar. Vagenden kayganlığı oluşturmak üzere sıvı salgılanır. İlişki başladıktan sonra erojen bölgelerden kaynaklanan uyarılar beyindeki seksüel merkezlerde zevk olarak algılanır ve bu cinsel ilişkinin mekanik yönünden alınan zevki oluşturur. Bu dönem plato dönemidir. İlişki devam ettikçe özellikle klitoris ve g noktası denen ve mesanenin hemen altında vagen ön duvarı orta bölgede bulunan noktadan gelen uyarılar belli bir eşik noktaya gelmeyi sağlar. Bu eşiğin aşılması ile orgazm başlar. Erkeklerden farklı olarak kadınlar peşpeşe birçok kez orgazm olabilirler.

Bir orgazmdan diğerine zaman geçmesi gerekmez. Klitoral uyarı daha çok erkektekine benzer tekli orgazm, g noktası uyarısı ise erkekten farklı olarak çoklu orgazmdan sorumludur. Orgazm esnasında hissedilenlerin neler olduğunu en iyi kadınlar bilir. Fakat bize anlatılan ya da bilimsel olarak tespit edebildiklerimiz vagen ve uterin kasların ritmik olarak kasılması, algılama ve şuurda geçici, kısa süreli bir bulanıklığın meydana gelmesi ve bunu takiben çok rahatlatıcı bir gevşeme duygusunun hakim olmasıdır. Bazı kadınlarda orgazm esnasında erkektekine benzer bir sıvı gelmesi görülmektedir. Bunun kaynağının orgazma idrar kesesinin de kasılarak katılması ve kısa süreli bir idrar fışkırması olduğu söylenmektedir. Bu gevşeme ve seksüel gerginliğin giderilmesi beyinden endorfin denen rahatlatıcı ve mutluluk verici maddelerin kana karışması ile doruğa ulaşır. Böylece orgazm gerçekleşmiş olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM