Kalp Ağrısı Neden Olur? Kalp Ağrısına Sebep Olan Rahatsızlıklar

Kalp Ağrısı Neden Olur? Kalp Ağrısına Sebep Olan Rahatsızlıklar

Kalp Ağrısı Neden Olur?
İnsanların kalp ya da göğüs bölgelerinde bir ağrı ile karşılaştıklarında ilk olarak akıllarına kalp krizi gelmektedir. Esasında bu ağrılar farklı nedenlerden ötürü oluşabilmektedir. Günümüz itibariyle yapılmış olan araştırmalar göğüs bölgesindeki ağrıların yaklaşık olarak %25’inin kalbe dayalı olmadığını göstermiştir. Kalp krizi riski dışındaki kalp ağrıları, göğüs bölgesindeki sinir sıkışmaları, kaburga incinmeleri, yemek borusu rahatsızlıkları, akciğer hastalıkları ile kas sorunlarının yaşanıyor olması gibi nedenlerden oluşmaktadır. Şayet tekrarlanan kalp ağrısı yaşanıyorsa, özellikle de nefes alırken kalp ağrısı sık yaşanan bir durumsa en isabetli teşhisin yapılabilmesi için doktor muayenesinden geçmek şarttır. Bu doğrultuda doktorunuzun doğru bir teşhis koyabilmesi için ağrıların ne sıklıkla tekrarlandığını, ağrıların şiddetini ve nasıl bir ağrı hissettiğinizi doğru bir şekilde anlatmış olmak gereklidir. Fiziki muayene haricinde bazı test ve teknikler sayesinde de kalp ağrısının temel nedeni saptanabilmektedir.

Kalp Ağrısına Neden Olan Başlıca Kalp Rahatsızlıkları
Kalp krizi; kalp ağrılarının oluşması durumuyla karşılaşıldığında ilk akla kalp krizi gelmektedir. Kalp krizi, kalp organımıza kan taşıyan damarların tamamının ya da birinin pıhtı veya plak nedeniyle kapanmasıyla oluşmaktadır. Kalp krizi özellikle kalp ve göğüs bölgesinde rahatsız edici bir ağrı ile belirti gösterebilmektedir. Ayrıca nefes darlığının yaşanması, panik atak durumuna benzer bir ani kaygılanma durumu ve derin nefes alma ihtiyacı kalp krizi belirtileri arasında yer almaktadır. Ayrıca aşırı terleme, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi durumlar da kalp krizinin diğer belirtileri arasındadır.

Kalp kası iltihabı; kalp krizi ile en çok karıştırılan kalp rahatsızlığı olarak bilinen kalp kası iltihabı, damar tıkanıklığına neden olmamaktadır. Kalp kası iltihabı, kalp ağrısının nedeni olabilmektedir ve kalp kası iltihabının temel nedenleri ve belirtileri; aşırı yorgunluk, kalp, göğüs ağrısı ve nefes darlığıdır.

Kalp zarı İltihabı; Kalbi çevrelemiş olan zarın iltihaplanması olarak isimlendirilen kalp zarı iltihaplanması tıp dilinde ‘’perikard iltihap’’ olarak isimlendirilmektedir. Kalp zarı iltihabı, kalp ağrısının nedenleri arasındadır ve bu iltihap sorununda ağrılar genellikle uzun süreli ve keskindir.

Hipertrofik kardiyomiyopati; kalp yetmezliği olarak da isimlendirilen bu rahatsızlık, kalp kasının kalınlaşması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkta kalp kası kalınlaştığı için kalbe kan pompalanması zorlaşmaktadır. Bu durum da kalp ağrısına neden olabilmektedir.

Mitral kapak prolapsusu; kalp kapakçıklarından birisinin düzenli ve doğru çalışmaması nedeni ile oluşan bir sağlık problemidir, kalp ağrısına neden olabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM