Kalp Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

Kalp Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

Kalp sağlığı için neler yapmalıyız, kalp sağlığı için nasıl beslenmeliyiz?

1.Sağlıksız Yağ ve Kolesterolü Sınırlayın. Doymuş ve trans yağlar kandaki kolesterolü artırıp koroner arter hastalığı riskini yükseltebilir en önemli adım yemeklerde bu gıdaları sınırlı tüketmek ya da tüketmemektir. Yüksek kan kolesterol düzeyi, kalp krizi ve felç riskini artırabilir, ateroskleroz adı verilen arterlerde plak oluşumuna yol açabilir. Tereyağı ve margarinden uzak durun. Zeytinyağı, fındık yağı ve kanola yağlarını tüketin.

2.Az Yağlı Protein Kaynaklarını Tüketin. Et, tavuk ve balık, az yağlı süt ürünleri ve yumurta akı protein için en kaynaklardan bazılarıdır. Kızarmış tavuk köftesi yerine yağsız derisiz tavuk göğsü seçin.
Balıktaki omega-3 yağ asitleri trigliseridi düzenler ve sağlıklıdır. Somon, uskumru ve ringa balığı yiyin. Diğer kaynaklar, ceviz, soya fasulyesi, kanola yağı ve keten tohumudur. Baklagiller – fasulye, bezelye ve mercimek de tüketilebilir.

3. Fazla Meyve ve Sebze Tüketin. Vitamin ve mineral kaynaklarıdır, düşük kalori ve lif açısından zengindir. Kalp damar hastalıklarını önlerler, taze sebze ve meyvelerin salatasını yapın.

4.Tam Tahılları Tüketin. Kepekli tahıllar, kan basıncını ve kalp sağlığını düzenler. Keten tohumu kolesterolü düşürür ve omega 3 içerir. Yoğurt ya da elma çayının içinde deneyin.

5.Tuzu azaltın. Yüksek kan basıncı, kardiyovasküler hastalıklar için risktir. Sağlıklı bir diyette tuz az olmalıdır. Dondurulmuş, işlenmiş, konserve besinlerde tuz bulunur. Taze yemekler yapın. Tuz yerine çeşniler kullanılabilir.

6.Porsiyon büyüklüğünü kontrol edin. Ne kadar yemeniz gerektiğini bilin ve o kadar koyun. Aşırı yemek yemek kolesterol yağ ve kaloriyi artırır, restoranlarda küçük porsiyon isteyin.

7.Günün menüsünü planlayın. Kalp sağlığına iyi gelen yemekleri öğrenin ve onları pişirin.

8.Kendinize hoşgörü tanıyın. Arada sırada kaçamaklar yapılabilir. Bir parça çikolata ya da cips sizi hasta etmez. Ancak asla sağlıklı beslenme planınızdan vazgeçmeyin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM