Kalp Sağlığı İçin Sebze ve Meyve Şart

Kalp Sağlığı İçin Sebze ve Meyve Şart

Kalp sağlığı için sebze meyve tüketimine önem verin!
Yeni yapılan araştırmalar hayat boyu meyve, sebze ve az yağlı beslenme alışkanlığının kalp hastalıklarının önlenmesinde büyük bir etken olduğunu gösteriyor.

34-59 yaş arası 84,000 kadın ve 40-75 yaş arası 42,000 erkek, sağlık personeli üzerinde yapılan araştırmaya göre, beslenmeye günde bir porsiyon meyve ya da sebze fazladan eklendiğinde kalp hastalıkları riski yüzde 4 azalmış. Araştırmanın sonuçlarında ıspanak, brokoli, portakal ve greyfurt kalp hastalıklarına karşı en fazla korumayı sağlıyor.

Yine araştırma sonuçlarına göre en fazla sebze ve meyve tüketen kişiler daha yaşlı olup, daha sağlıklı bir yaşam biçimine sahip, az sigara kullanan kişiler. Ayrıca artan sebze ve meyve tüketimi Tip 2 şeker hastalıklarında yaşanabilecek kalp krizlerini de önleme de yardımcı olabiliyor.

Bu meyve ve sebzelerdeki mineral, vitamin, folik asit, potasyum ve antioksidanların hepsi kalp rahatsızlıkları riskini azaltıyor. Bu şekilde beslenen kişilerde kötü kolesterol seviyelerinde de düşüş gözlemlenebiliyor.

Uzmanlar hayat boyu dengeli ve doğru beslenmenin kalp hastalıklarının yanında birçok hastalığın da önlenmesinde etkili olabileceğini bu nedenle insanların meyve, sebze ve kuru baklagilleri çok tüketerek, daha az yağlı ve daha az et olan bir beslenme şeklini tercih etmelerini tavsiye ediyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM