Kalp Sağlığınız İçin 6 Lezzetli Besin

Kalp Sağlığınız İçin 6 Lezzetli Besin

Eğer sağlıklı bir kalbiniz olduğunu ve gayet masumca beslendiğinizi düşünüyorsanız, bu yazıyı okumadan karar vermeyin, sonuç şaşırtıcı olabilir. Birkaç basit ve önemli değişiklik ile, yağlı, tuzlu ve ekstra kalorili yiyeceklerden vazgeçmeden bile düzeninizi değiştirebilirsiniz üstelik kalbinizin durumunu eskisinden daha iyi bir hale getirerek. Gerçekte, bu düzeninizi değiştirirseniz, eski düzendeki yiyeceklerden de biraz yiyebilirsiniz. Üstelik eskisinden daha iyi ve daha lezzetli yeni tatları da keşfetmiş olursunuz. Yüksek kolesterolü, yüksek tansiyonu, iltihaplanma ve atardamar yaşlanmasını önlemeye yardımcı olmak için ve kalbinizin hatırı için, bu 6 lezzetli besini tüketmeye başlayın:

1-Çilek: Çilek ve benzeri diğer renkli meyve ve sebzeleri kolayca bulabilirsiniz. Neden mi? Çünkü, siyah üzüm, yaban mersini, portakal, erik, domates gibi sebze ve meyveler flavonoidler ile patlayan antioksidanlardandır iltihaplanmayı durdurmayı sağlarlar. Kalp hastalıklarında iltihaplanma da bu sürecin içindedir, dolayısıyla iltihaplanmayı engelleyen besinler renkli besinlerdir. Bunları taze, dilimlenmiş veya bütün olarak tüketebilirsiniz. Her gün 2 bardak sebze ve meyve suyu da içebilirsiniz.

2-Çavdar Ekmeği: ve diğer tam tahıl ürünleri. Tam tahıllı ekmekler ve tahıllar, esmer pirinç, keten tohumu, soya fasülyesi, tüm kalp koruyucu lif ve magnezyum içerikli besinler, yüksek tansiyon ve kolesterolü sağlıklı bir aralıkta tutmayı sağlar. Tahılları günde 6 porsiyon tüketmeye çalışın.

3-Avokado: ve diğer sebze temelli bitkisel yağlar. Ezilmiş avokadoyu, zeytin yağı, fındık yağını sağlıksız yağların yerine kullanın. Ekmeğin üzerine az bir sos ile avokado püresi sürüp yiyebilirsiniz. Sebzeleri sotelerken diğer yağların yerine zeytin yağını tercih edin.

4-Somon: ve Omega-3 yağ asitleri açısından zengin diğer balıklar. Araştırmalar, balık yiyen güçlü bir vücudun, kalp krizi, inme, yüksek trigliserit, yüksek şeker, aritmi, arteriyel plak birikimi ve asterlerde iltihap olasılığının düşük olduğunu gösterir. Bu riskleri azaltmaktadır. Kalp sağlığı için haftada üç kez balık tüketin.

5-Fındık: fındık ve fındık yağı araştırmalarda yer almıştır. Düzenli fındık tüketmek, kalp hastalıkları riskini %20 ila %60 oranında azaltmaktadır. Badem, antep fıstığı, ceviz, kalp dostu yağlar ile yüklüdür ve bitkisel protein açısından zengin içeriklidir. Aşırı kaloriyi önlemek için günde bir avuç tüketmek uygundur.

6-Bitter Çikolata: Tatlılardan tamamen kaçmak zorunda değilsiniz. Her gün küçük bir parça bitter çikolata kalp sağlığı açısından oldukça yararlıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM