Kekemelikten Kurtulmak Mümkün mü?

Kekemelikten Kurtulmak Mümkün mü?

Kekemelik nörolojik hastalıklara bağlı olduğu kadar doğuştan gelen gelişim sorunu ve sonradan gelişen ani olaylardan dolayı da meydana gelebilir. Kekemeliğin yol açtığı; kendini ifade edememe gibi birçok sorunun da kişilerin kendi ortamlarından soyutlanmasına ve bunun sonucunda birçok psikolojik soruna neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenlerle kişilerde girişimcilikten çekinme ve kişilik bozuklukları gibi bir çok sorun hayatlarının ilerleyen dönemlerinde karşılarına çıkmaktadır.

Kekemeliğin en büyük nedenlerinden biri nörolojik hastalıklardır. Beyindeki konuşma merkezinde meydana gelen hasarlar; hastalar üzerinde konuşamama, konuşulanı anlayamama ve adlandıramama gibi birçok etki doğurmaktadır.

Serebral Palsili hastalarda görülen yani beyin felci geçirmiş bireylerde de sıkça görülen kekemelik bir çok tedavi yöntemiyle de büyük oranda aşılmış engeller arasındadır. Bu tedavi yöntemlerinde ilk olarak hastanın konuşma öncesi hareketleri yapması sağlanarak konuşmaya zemin hazırlanır. Ağız hareketlerinin yeterli seviyeye getirilmesinin ardından konuşma fonksiyonları uzman doktorlar ve terapistler aracılığıyla tedavi edilir. Bu tedaviyi alan birçok Serebral Palsi hastası normal bi insan kadar olmasa da kendini ifade edecek kadar konuşma yetisine sahip olur.

Çocuklarda görülen konuşma bozuklukları ve kekemelik gibi sorunlar diğer hastalıklara oranla daha kolay tedavi edilmektedir. Erken başlamanın çok önemli olduğu bu tedavide çocuk, uzman kişiler tarafından gerekli telkinlerle konuşturulabilir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda kesinlikle tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. İlerde çocukların zorluk çekmemesi ve hayatlarının her alanında kendilerini geliştirebilmeleri ve konuşmaktan çekinmemeleri ancak bu sorunun düzeltilmesiyle mümkündür.Çünkü konuşmakta zorlanan kişilerin kendilerine güven konusunda da büyük sıkıntıları olur.

Bu alanda uzmanlaşmış birçok dil ve konuşma terapistleri mevcuttur. Bu kişiler tamamen bu konu üzerinde yoğunlaşmış ve birçok hastalıkta başarılı sonuçlara imza atmışlardır. Bu uzmanların tedavi edebildikleri başlıca rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir;
-Damak-dudak yarıklığına bağlı konuşma bozuklukları
-Yutma problemleri
-Ses rahatsızlıkları
-Downsendromu, mentalretarte gibi genetik dil ve konuşma bozuklukları

Kekemelik bireyler açısından büyük engeldir kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çocuklarda ve diğer hastalarda ilerde geçer düşüncesiyle yapılmamış bi atılım kişi açısından problemli bir geleceğin de habercisi olur. Kekemelik kalıtsal bir hastalık olmayıp ondan kurtulmak sizin elinizdedir.

Bu makale www.saglikbilgileri.net‘e aittir.Başka sitede okuyorsanız bilin ki çalıntıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

 1. Aşılmayacak bir problemn değil. Biraz pratik ile birazda destek alarak aşan birçok
  kişi gömrdüm.

 2. Gerçekten de kekemelik aşılamayacak bir problem değil. Hüseyin Turan’ ı bilirsiniz. Türkü söylerken hiç kekelemiyordu, konuşurkan kekeliyordu sadece.
  Kısa bir süre konuşurken de kekelemeye başladı.
  Acaba kendisine nasıl bir tedavi uygulandı

 3. selam benim oğlum 17 yaşında konuşmaya başladığı zaman bazı kelimeleri çıkaracağı zaman omuzunu soluğuyla beraber çekip kelimeyi birden çıkaramıyor ne gibi tavsiyeniz olabilir?

 4. cocuk 4 yasinda normal konusyodu soradan yaranma kekelemeye basladi son 2 haftadir …..nedne ola bilir acabaa

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

 • YENİ
 • YORUM