Kilo Almak İçin Tavsiyeler

Kilo Almak İçin Tavsiyeler

Kilo vermek isteyen insanlar kadar kilo alma problemi olan ve kilo almak isteyen insanlar da oldukça fazladır. Kilo alamamanın nedenleri arasında bazı rahatsızlıklar, yeme bozuklukları yer almaktadır. Bazı kişiler için kilo almak oldukça kolay olabilirken diğerleri genetik özellikleri ve metabolizmalarının çalışması nedeni ile kilo almakta zorluk çekebilir.

Kilo almak için uygulanan diyet ve egzersiz programları da kilo vermek için yapılan programlar kadar dikkatli takip edilmelidir. aşırı gıda tüketerek kilo alımı kişinin sağlığı için faydalı olmayacaktır. Kilo alırken de düzenli beslenmek oldukça önemlidir. Kişi mineral, vitamin ve besin değerlerini gerekli ölçüde tüketmelidir.

1. Adım: Diyete Başlarken
Kilo almanın en önemli yöntemi yaktıklarınızdan fazla kalori almaktır. Bununla beraber kilo alma diyeti bir diyetisyen tarafından kişiye olarak hazırlanmalıdır.

2.Adım: Günlük Kalori Alımını Arttırmanın Yöntemleri
Salatanıza peynir, ceviz, fındık gibi kalori alımını arttıracak gıdalar ekleyin.
Patates mısır tüketimini arttırın.
Meyve suları ve kuru yemişler kalori bakımından oldukça zengindir.
Kalori ve protein alımını arttırmak için çorba, sos ve içeceklerinize toz süt ekleyin.
Fındık ezmesi tüketin.
Yemeklerden sonra midenizi fazla yormayacak bir tatlı tüketin.
Siyah çikolata yiyin.

3. Adım: Yemek Grubunuzu Öğrenin
Karbonhidratlar

Karbonhidratlar vücudun ana enerji kaynaklarıdır. yeterli enerji alabilmek için gerekli karbonhidratları tüketmelidir. Karbonhidrat bakımından zengin gıdalar meyve, sebze ve tahıllardır.

Proteinler

Vücut kas ve organların düzenli çalışabilmeleri için ve hormon ve beyindeki kimyasalların üretimi için proteine ihtiyaç duyar. Balık ve tavuk ürünleri, çerezler ve kırmızı et önemli protein kaynaklarındandır.

Yağlar

Omega 3 yağ asitleri gibi bazı yağlar vücudumuz için oldukça önemlidir. Bu yağ asitleri sağlıklı bir cilt, saçlar ve nörolojik fonksiyonlar açısından gereklidir.

4. Adım: Kalori Takviyesi
Kalori alımını arttırmak istiyorsanız öğünlerinizi daha fazla kalori içeren gıdalardan oluşturabilirsiniz veya gün boyunca öğün aralarında da atıştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra mutlaka bir uzman diyetisyen ile konuşup takviyeler isteyebilirsiniz.

5. Adım: Egzersiz
Kilo alırken kas ve kemiklerinizi güçlü tutmak oldukça önemlidir. Bu nedenle düzenli egzersiz yapmanız gerekir. Eğer daha az kalori yakmak istiyorsanız aerobik hareketlerinden uzak durun ve kas geliştirmeye yönelik hareketleri uygulayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM