Kış Enfeksiyonlarından Korunun!

Kış Enfeksiyonlarından Korunun!

Soğukların iyice bastırmasıyla birlikte özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarında önemli bir artış gözlemleniyor. Havaların soğuması, hava kirliliğinin artması, okul, toplu taşıma araçları, alışveriş merkezleri vb. gibi havasız ve aşırı ısıtılmış ortamlarda uzun süre kalınması, çocukların maruz kaldığı soğuk algınlığının sürekli bulaşması sonucu hastalıkların görülme oranı artmakta. Bunlardan en sık görülenleri ise soğuk algınlığı, grip, zatüre, tonsilit, bronşit, farenjit ve sinüzit olarak sıralayabiliriz. Özellikle halk arasında” Beta” olarak bilinen A grubu Beta hemolitik streptokok bakterileri şiddetli boğaz enfeksiyonlarına sebep olabiliyor.

Kış aylarında burun ve ağız içi mukoza dokularının kuruması, hareketsizliğin artması, soğuk havada fiziksel stresin daha fazla olması, beslenmede daha ağır ve sağlıksız gıdalara yönelim enfeksiyonlara yakalanma eğilimini arttırabiliyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ NASIL GÜÇLENDİREBİLİRİZ?
Güçlü bir bağışıklık hastalıklara yakalanmayı büyük ölçüde önler. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için her şeyden önce dengeli beslenmeli, yeterli uyku uyumalı, hastalanmamaya gayret etmeliyiz. Vitamin yönünden zengin, protein ve karbonhidrattın ihmal edilmediği bir beslenme düzeni çok önemli. Stresi kontrol altına alabilmek, sigara içmemek, alkol tüketiminde aşırıya kaçmamak yapılması gerekenler arasında. Günlük yaşamın hızlı temposu altında pek çoğumuz bunları uygulayamamadan şikayetçi olabiliyoruz. Böyle durumlarda vitamin, mineral ve besin desteklerinden yararlanabiliriz. C vitamini, Çinko, Echinacea, Umcabloba (Afrika Sardunyası), Beta glukan, colostrum (annenin ilk sütü) içeren bitkisel destekler size yardımcı olabilir. Risk grubundaki kişilerin ise grip ve zatüre aşısı olmayı ihmal etmemesi gerekiyor.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta, hastalandığımızda doktora başvurmak, bitkisel destekleri alırken ve kullanırken eczacınızın tavsiyelerine kulak vermektir. Arkadaş, komşu tavsiyesiyle, internet yoluyla, bitkisel ilaç sattığını iddia eden çeşitli yerlerden ürün almak sağlığınıza zarar verebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM