Kışın Cilt Bakımı ve Önemli Noktalar

Kışın Cilt Bakımı ve Önemli Noktalar

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte cildin ihtiyaçları da değişiyor. Ani ısı değişimlerinden olumsuz yönde etkilenen cildinize gerekli bakımı yapıp kışın da parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

Soğuk havaların etkisinin artmasıyla cilt daha kolay kuruyarak hızla nem kaybetmeye başlıyor. Çatlayan eller ve dudaklar, kurumaya bağlı kaşıntı ve yanma problemleri bu dönemde sıkça görülüyor. Geçiş dönemlerinde cildiniz her zamankinden daha fazla özen istiyor.

Ölü hücrelerden arının
Kendisini sürekli yenileyen cildinizdeki ölü hücrelerden kurtulmak için tüm vücudunuza haftada 1 kez peeling uygulayın. Ayda bir kese yaparak cildinizin derinlemesine temizlenip gözeneklerinizin açılmasını sağlayın.

Cildinizi ılık su ile temizleyin
Sağlıklı bir cilt için en önemli adım temizliği doğru yapmaktır. Soğuk hava ile birlikte daha fazla kuruyan cildinizi sıcak su ile yıkamak yerine ılık suyu tercih edin. Cilt yapınıza uygun olan temizleyicileri kullanmaya özen gösterin. Makyajınızı çıkarmadan kesinlikle uyumayın.

Nemlendirici kullanın
Kış aylarına yaklaşırken cildinizin ihtiyaç duyduğu nem oranı da artış gösterir. Soğuk ve rüzgarlı havanın kuruttuğu cilde gereken nemi vermek için öncelikle uzman bir dermatoloğa giderek cilt tipinizi belirleyin. Hangi cilt tipine sahipseniz ona uygun nemlendirici ile hem yüzünüze hem de vücudunuza bakım yapın.

Cildinize uygun olmayan nemlendiricinin akne problemlerine ve gözenek tıkanmasına yol açacağını unutmayın.

Güneş koruyucusuz dışarı çıkmayın
Pek çok kişi güneşin zararlı etkilerinin sadece yazın ortaya çıktığını düşünür. Oysaki her mevsim güneş ışınlarından korunmak gereklidir. UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma özelliği bulunan en az 15 SPF kreminizi sürmeden dışarı çıkmayın.

Ellerinize Özen Gösterin
Mevsim değişiklikleriyle birlikte nemini kaybeden eller kurur ve çatlar. Vücudun diğer bölgelerine göre suyla teması daha fazla olduğu için soğuk hava ile sertleşip yumuşak görünümünden uzak bir hal alır. Bakımlı ellere kavuşmak için her yıkamadan sonra ellerinize nemlendiricisi yoğun krem sürmeyi ihmal etmeyin. Dilerseniz gece uyumadan elinize vazelin sürerek pamuklu bir eldiven giyin. Sabah uyandığınızda ellerinizin yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM