Kızamık Hastalığı

Kızamık Hastalığı

Kızamık Nasıl bir hastalık?
Kızamık; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, gözde kızarıklık, yaşarma, ağızda koplik lekeleri denilen kızamık için çok tipik olan beyaz lekeler ve hastalığın dördüncü günü civarında ortaya çıkan genel bir döküntü ile karakterize, oldukça bulaşıcı bir viral hastalıktır.

Kızamık Hastalığının Seyri, Belirtileri
Döküntüye eşlik eden rahatsızlıklar yaklaşık 6. günde doruğa ulaşır, ardından birkaç gün içinde azalır ve hastaların çoğunda tamamen düzelir.
Gelişmiş ülkelerde %5-15 hastada orta kulak iltihabı, zatürre, bronşit görülür.Kalıcı beyin hasarı ile sonuçlanan merkezi sinir sistemini tutulumu 1000 vakadan birinde olur.Merkezi sinir sistemi tutulumu genellikle ilk bir hafta içinde görülür.Kızamığın belirtileri baş ağrısı, uyku hali, terleme, solunum hızı ve sayısında anormallikler, istemsiz hareketler, denge bozukluğu, havaledir.

Gelişmemiş ülkelerde ise ciddi sorunlar oluşmaktadır. Kızamık aşısının kullanımına girmesinden önce Dünya Sağlık Örgütü kızamığa bağlı olarak yılda dünya çapında 8 milyon ölüm olduğunu tahmin etmiştir ve 1963 yılında aşı bulunması aşının yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile bu sayı son yıllarda çok azalmıştır.Aşı 12-15 ay ve 4-6 yaş arasında yapılmaktadır.

Kızamıkta Bulaşıcı Evre
Kızamığın kuluçka süresi 14 gündür.Kızamık virüsünün doğal kaynağı insandır.Enfekte damlacıklar ile bulaşır.En sık kış ve ilkbahar aylarında görülür.Hastalar bulguların başlamasından önceki 1-2 günden, döküntülünün ortaya çıkmasından 4 gün sonrasına kadar bulaştırıcıdır.

Kızamık Nasıl Ayırt Edilir?
Kızamığı diğer döküntülü hastalıklardan ayıran en önemli buldu ağızda koplik lekeleri varlığıdır. Gözde yaşarma ve kızarıklık ve döküntünün tarzı da ayırıcı tanıda önemlidir.

Kızamık Tedavisi
Komplikasyon gelişmemiş kızamığın spesifik tedavisi yoktur.Ateşli dönemle istirahat ve bol sıvı önerilir.Ateş düşürücüler kullanılır.Öksürük için öksürük şurubu verilir.

Dünya Sağlık Örgütü 6 ay -2 yaş arası çocuklarda kızamık veya komplikasyonları nedeniyle hastaneye yatıranlara ve ağır veslenme bozukluğu olan, bozulmuş bağırsak emilimi olan çocuklara Avit tedavisi önermektedir. Hastalık sonrası komplikasyon gelişmişse o hastalığa yönelik tedavi uygulanır.

Kızamık aşısı canlı bir aşıdır.%95 aktif bağışıklık sağlar.Aşıya bağlı belirtiler minimaldir.Ateş ve 1 hafta sonra hafif döküntüden ibarettir. Kızamık aşısı olmamış ve kızamıklı hasta ile temas etmişlere 72 saat içinde aşı yapmak koruyucu olmaktadır.Temas sonrası 6 gün içinde de imminglobulin uygulaması koruyucu olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM