Mide Ekşimesinin Nedenleri ve Tedavisi

Mide Ekşimesinin Nedenleri ve Tedavisi

Şikayet: Yemekten sonraki bir saatin içinde kaburganızın veya göğüs kemiğinizin hemen altında yakıcı bir ağrı oluşuyor. Özellikle öne eğildiğinizde veya uzandığınızda mide asiti boğazınıza kadar geliyor.

Mide Ekşimesinin Nedenleri
Tahriş: Mide asidinin geriye akmasından kaynaklanan tahrişe ağır yemekler, aşırı hızlı yemek, çikolata, soğan, nane, domates veya turunçgil yenmesi, aspirin alınması, dar giysiler veya aşırı kilo yol açar. Stres ve duygusal altüstlükler de midedeki ekşimeyi uyarır.

Hamilelik: Karın basıncının artmasıyla eşgiden hormon değişikliği midede ekşimeye yol açabilir.

Diyafram fıtığı: Midenin bir bölümünün diyaframa yapışarak mide asidinin mide ile özofafus arasındaki kapağın iyi çalışmamasına yol açması yüzünden yukarıya çıkması.

Yemek borusu ülseri: Kronik asit salgılanmasının sonucu olarak yemek borusu iltihaplanır ve aşınma ya da daralma meydana gelir.

Mide Ekşimesinin Diğer Sebepleri:
Peptik ülser

Mide Ekşimesi İçin Kendiniz Ne Yapabilirsiniz:
– Doktorunuza danışmak kaydıyla ağrıyı azaltmak için reçetesiz satılan mide rahatlatıcı preparatlar alabilirsiniz.
– Yağsız süt, yoksa su içerek asidi azaltın.

Önlem
Amaç asidi meydana getiren veya artıran her şeyden uzak durmaktır. Mide ekşimesi sık sık oluyorsa, sizin için en kötü yiyeceklerin hangileri olduğunu bulabilirsiniz.

Mide Ekşimesi İçin Ne Yapmalı?
– Sorunlu yiyeceklerden kaçının.
– Duruşunuzu hem otururken hem de ayakta dururken düzeltin, hareket edin ve yürüyün. Yemekten sonra uzanmayın veya öne eğilmeyin. Yastığınızı yükselterek asidin midenize geri dönmesini sağlayın.
– İdeal kilonuzun yüzde 20 üzerindeyseniz, kilo verin.
– Akşamları az yiyin ve uyumadan önce 2 – 3 saat hiçbir şey yemeyin.
– Hava içeren (krema gibi çırpılmış) yiyeceklerden veya karbonatlı içeceklerden, kamışla veya boynu dar şişelerden içmekten kaçının.
– Dar giysilerden, özellikle beli sıkanlardan kaçının.

MESS’in katkılarıyla

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM