Migren Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Migren Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Baş ağrılarının pek çok nedene bağlı olduğunu belirten uzmanlar, ağrı kliniğine başvuran hastaların 1/3’ünde gerilim baş ağrısı, 1/3’ünde de her ikisinin arasında kalan değişik tip baş ağrıları görüldüğünü vurguluyor.

Damarların sıkışması sonucu aşırı gerginleşip çevresindeki duyarlı siniri harekete geçiren migrende ağrıyı başlatıcı faktörler şöyle sıralanıyor ;

Hormon değişiklikleri ( özellikle östrojen azalması ) , İlaç kullanımı, aşırı açlık, sigara yada alkol kullanımı migreni başlatan nedenler arasında ilk sırayı alıyor. Ayrıca stres, yorgunluk, parlak ya da parlayan ışıklar, yükseklik ve hava değişimi de migreni etkileyen faktörlerden. Eski peynir, tütsülenmiş et, sirke ve çikolata gibi bazı yiyeceklerinde migren ağrılarına yol açtığı öne sürülüyor.

Migren tipi baş ağrılarının özellikleri arasında, tekrarlayıcı olması, her krizde şiddet ve süresinin değişim gösterebilmesi geliyor. Diğer özellikleri arasında ise ağrının başın bir yanında başlaması ve zonklayıcı olması, ağrıya eşlik eden bulantı, kusma, iştah kaybı ışık ve gürültüden rahatsız olunması, kalıtımsal özellikler göstermesi sayılabilir.

Migren krizinde önceki bir iki gün önce görülen iştah artışı yanında ruhsal değişimler, nörolojik bir fonksiyon bozukluğuna işaret eder. Bulanık görme (tül perdenin yada buzlu camın arkasından görüyormuş gibi ) gözün önünde ışıklı noktaların uçuşması, zikzak çizgili görme biçiminde görme kusurları da migrende rastlanılan özellikler arasında yer alır.

Migrenli hastaların hepsinde ortak özellik, ağrıların yavaş yavaş hızlanıp 1 saat sonunda dayanılmaz bir hale gelmesidir.

Uzmanlar, migren tedavisi konusunda önleyici olarak çeşitli ilaçlar kullanılmasını ve gevşeme eğitimi gibi yöntemleri öneriyor. Entellektüel faaliyetleri yüksek insanların hastalığı olarakta nitelendirilen migren kadınlarda daha sık görülür..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM