MS(Multiple Skleroz) Hastalığı Nedir, MS Hastalığı Belirtileri, MS Nedenleri

MS(Multiple Skleroz) Hastalığı Nedir, MS Hastalığı Belirtileri, MS Nedenleri

MS(Multiple Skleroz) hastalığı nedir?
MS hastalığı, bireylerin bağışıklık sisteminin bozulmasının bir sonucu olarak omurilik ve beyinde çok miktarda plakların oluşmasından kaynaklanan bir rahatsızlık olarak tanımlanmaktadır. MS hastalığı, beyin, omurilik ve insan vücudunun diğer kısımlarındaki iletişimi olumsuz olarak etkilemektedir. Zira MS hastalığı sinirler üzerinden geri dönüşü olmayan bir hasara neden olmaktadır. MS rahatsızlığının belirtileri, sinirlerin hasar oranına ve etkilenen sinir sayısına göre değişiklik göstermektedir. Şayet şiddetli MS hastalığı yaşanıyor ise; bireyler konuşma ve yürüme yeteneklerini kaybetmektedir. Belirtilerinin gelip geçici olması MS hastalığının başlangıç aşamasında teşhis edilmesini güçleştirmektedir. Bu rahatsızlığın tedavisinin bulunmadığı bilinmekle beraber, hastalığın seyrinin yavaşlatılabilindiği de bilinmektedir.

MS Hastalığının Belirtileri

  • Birden fazla uzuvda zayıflık ve uyuşukluk sorununun yaşanması
  • Bulanık görme ya da çift görme sorununun yaşanması
  • Genellikle tek gözde görme kaybının yaşanması (optik nörit)
  • Vücudun bazı yerlerinde karıncalanma ve ağrı yaşanması
  • Belirli baş hareketleri sonrasında oluşan elektrik şoku hissinin yaşanıyor olması
  • Koordinasyon eksikliğinin yaşanması ve düzgün bir şekilde yürüyememe
  • Geveleyerek konuşma durumunun yaşanması
  • Yorgunluk ve baş dönmesi hissinin yaşanması

Yukarıdaki belirtilerin çok daha belirgin bir şekilde hissedilmesi vücut ısısıyla doğrudan ilgili olmaktadır. Çünkü vücut ısısında meydana gelen küçük artışlar, yukarıda sıralanan belirtilerin tetiklenmesine neden olmaktadır. MS hastalığı kişiye özel olarak gelişen bir hastalık olarak da tanımlanmaktadır. Bu noktada bazı MS hastalarındaki multipl skleroz iyi huylu olmaktadır. Böyle durumlarda genellik hastalık ilk ataktan sonra sabit kalmaktadır. MS hastalığının hasarlarının ciddi oranda geçmesi mümkün değildir.

MS Hastalığının Nedenleri
Günümüz sağlık teknolojisi MS(Multipl skleroz) hastalığının nedenlerini saptamakta yetersiz kalmaktadır. Bu hastalık insan vücudunun bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırdığı bir hastalık olarak sıra dışı bir özelliğe sahiptir. Otoimmun bir hastalık olduğuna inanılan MS hastalığı, beyin ve omurilikteki sinirlere zarar vermektedir. Bu nedenden ötürü sinirler vasıtasıyla iletilen mesajlarda bir yavaşlama yaşanmaktadır. Esasında bu rahatsızlığın nedenlerine dair bazı tahminler yürütülmektedir. Bu doğrultuda genetik faktörün rol oynayabildiği hususunun üzerinde durulmaktadır. Ayrıca çocukluk dönemindeki enfeksiyonların da bu rahatsızlığın oluşumuna neden olduğu tahmin edilmektedir.

https://www.saglikbilgileri.net/msmultiple-skleroz-hastaligi-nedir-ms-hastaligi-belirtileri-ms-nedenleri.html

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM