Mutluluk ve Öğrenme

Mutluluk ve Öğrenme

Çocuklar mutlu olmak ve rahatlamak için ne kadar çok zaman harcarlarsa, öğrenmek için o kadar fırsatları olur. Çocuğunuz ne sıklıkla gülümsüyor? İlk kez gıdıklanmaktan hoşlandığında kaç yaşındaydı? Araştırmalar, çocukların gülüşüyle zekası arasında bağlantı olduğunu göstermiştir. Öğrenme stratejilerinin çoğu, öğrenmenin keyfine vararak ve belleğin güçlenmesi için mutluluğu kullanarak çocukları gülümsetmek için tasarlandı. Onlara, eğlenceli ve sıcak bir aile hayatı sunun:

– Onların şakalarını sabırla dinleyin ve ilk defa işitiyormuş gibi gülün. Onlara kendi şakalarınızı anlatın; çocukluğunuzdan, dağarcığınızdan veya tamamen hayal ürünü olanlardan.

– Onları komik filmlere ve piyeslere götürün. Birlikte gülmek çok güçlü ve bulaşıcıdır.

– Paylaştığınız komik anlardan bahsedin.

– Ara sıra aile hayatına saçmalıklar katın:”Bu seferlik, pudingimizi ana yemekten önce yesek, ne dersin?” “Hep merak ederim, şu ceketin arkasını öne getirip giysem…”

– Hoşlanıyorlarsa onları gıdıklayın ve kontrol edilemeyen gülmenin büyük heyecanını deneyimlemelerine izin verin.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, düzenli fiziksel sevgi ve şefkatin, uyarıcı öğrenme ortamında, zihinsel yetenekleri tetiklediğini gösteriyor. Sıcak ve eğlenceli aile hayatının bir parçası olarak, çocuklarınızı mutlaka sık sık kucaklayın.

Çocuğunuzun sosyal ve duygusal hayatıyla ilgilenmek öğrenme sürecinde çok önemlidir. Mutlu, güvenli ve desteklenmiş olarak ve aynı zamanda eğitilmiş bir zihinle okulda dehalarını kullanmaya hazır hale gelebilirler.

Uzman Pedagog Seçil Özcan
+90 242 322 51 50
info@secilozcan.com
www.secilozcan.com.tr

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM