Nar ve Nar Suyunun Faydaları

Nar ve Nar Suyunun Faydaları

Narın faydaları:
Yaz aylarında serin ve ferahlatıcı bir meyve suyu olarak severek tükettiğimiz nar, kış aylarında da sağlığımız açısından bol tüketilmesi gereken bir şifalı meyvedir. Çünkü narın insan sağlığı için bilinen birçok faydası vardır. Adeta bir ilaç yerine kabul edilen, hatta antibiyotik olarak görülen nar, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirir ve pek çok hastalıktan korur.

Nar ve nar suyunun faydaları
Özellikle kış aylarında enfeksiyon hastalıkları açısından risk altında olduğumuz için bol nar tüketilmesi bağışıklığımızı arttırır. Yorgunluk hissimizi de yüksek oranda azaltır. Nar suyu, kırmızı şarap, yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna göre 3 kat daha fazla seviyede antioksidan madde içermektedir. Ayrıca nar, bağışıklık sistemini güçlendiren antosiyanlar ve flavonoidleri içerir. 1 su bardağı nar suyu günlük C vitamini gereksiniminin %25 ini karşılayabilmektedir. Yapılan çalışmalarda, içerdiği bazı maddeler sayesinde narın, kolesterol ve şekeri de dengelediğini ve kanser hücrelerinin de gelişmesini engellediği bildirilmiştir. Son günlerde nar suyuyla ilgili yapılan araştırmalar, nar suyunun cilt kanserine ve erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.

Bunun yanı sıra günde bir bardak nar suyu tüketmek kardiyovasküler (kalp-damar hastalıkları) hastalık riskini büyük ölçüde azaltır. Kandaki zararlı kimyasallardan olan serbest radikallerden koruyan antioksidanlar nar suyunda yüksek oranda bulunmaktadır. Serbest radikaller kolesterolü zararlı hale getirir ve damar sertliğini hızlandırır. Yapılan incelemeler nar ve nar suyunun kolesterol oksidasyonunu dolayısıyla damar sertleşmesini yavaşlattığını göstermektedir. Bu da kalp sağlığınızın korunması anlamına gelir.

Bununla birlikte başka bir çalışmada, nar suyu içenlerde tansiyonu arttıran enzimin %36 düştüğünü buna bağlı olarak tansiyonun da %5 seviyelerinde düşüş gösterdiği açıklanmıştır. Bütün bunlara ek olarak narın, idrar söktürücü, sindirimi kolaylaştırıcı etkilerinden bahsedilmektedir.

Nar, şifalı bitkiler arasında anılır ve genellikle besleyici ve tedavi edici olarak tüketilir. Narın, meyvesinin yanı sıra, çiçeği, çekirdekleri, suyu ve kabuklarının da çeşitli karışımlar halinde tıbbi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ancak narın içerdiği bazı kimyasallar hala araştırılmakta ve önlem olarak mide ve bağırsak hastalığı olanların, küçük çocukların ve hamilelerin aşırı miktarlarda tüketmemeleri tavsiye edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM