Nasır Nedir? Neden Oluşur ve Yöntemleri Nelerdir?

Nasır Nedir? Neden Oluşur ve Yöntemleri Nelerdir?

Şikayet: Ayak parmağınızın eklem yerlerinde kalınlaşmış deri biçiminde küçük bir şişlik oluştu. Ayağınızın altında kalın, sert, kaba ve sarı renkli bir tabaka meydana geldi. Bunların ikisi de nasırdır.

Nasır Nedir, Nasıl Neden Olur?
Belirtilen iki nasır da birbirine benzer. Aralarındaki en önemli fark çıktıkları yer ve büyüklüklerdir. Birinci tür nasır küçük, yuvarlak olur ve ayak parmaklarının eklem yerlerindeki kemikli bölgede ya da ayak parmakları arasında oluşur. İkinci tür nasır ise daha büyük ve daha yayvandır, ayak altı ve topuk, avuç içi ya da diz gibi baskı ve sürtünmeye maruz kalan vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Nasır vücudun sürekli basınca ya da sürtünmeye karşı kendisini koruma tepkisidir. Çok yaygındır ve basınç/sürtünme bittikten sonra yok olur. Ciddi sorun yaratması görülen ender bir durumdur.

Nasır Tedavisi İçin Kendiniz Ne Yapabilirsiniz:
Nasırınız sizi rahatsız etmiyorsa, bir şey yapmanız gerekmez. Ancak size rahatsızlık veriyorsa, birçok yöntem uygulanabilir. (Dikkat: Şeker hastalığınız veya dolaşım sorunlarınız varsa, kendi kendine tedavi yöntemleri uygulamayın.)
– Ayağınıza uyan ayakkabılar giyin. Yaşınız ilerledikçe ayaklarınızın büyüme eğilimi gösterdiğini (özellikle enine) unutmayın. Ayakkabı numaranızın eskisi gibi kalacağını sanmayın. Ayağınızı ölçtürün.
Nasırlı bölgeyi her gün en az 5 dakika ılık, sabunlu suya batırın. Sonra süngertaşı veya nasır testeresi ya da sert bir havluyla kalınlaşmış derinin dış yüzeyini ovun.
– Birçok ayak uzmanı, enfeksiyona yol açabileceği için reçetesiz satılan asitli nasır çıkarıcılara karşı uyarıda bulunuyor. Bunlardan birisini kullanmaya karar verdiğinizde ambalajın içindeki talimata kesinlikle uyun.
– Asit salisilik içeren merhemler nasırlı bölgeye sürülmemelidir.
– Eczanelerde veya süper marketlerde satılan yuvarlak keçe ya da kumaş parçalarını rahatlamak üzere nasırınıza koyun.

Önlem
– Basınç ve sürtünmeyi önleyen ve ayağınıza iyi oturan ayakkabılar giyin. Ayaklardaki nasırların çoğu ayakkabıdan kaynaklanır.
Ellerdeki nasırları önlemek için ağır el işleri yaparken eldiven giyilmelidir.

MESS’in katkılarıyla

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. “Nasır tedavisinde bitkiler vb. yöntemler ve basit ilaçlar sorunu çözmez. Doktorların genelde özel bakımlarda nasırlar için uyguladıkları TCA (trikloroasetik asit) çözeltisini uygulayarak nasırlarınızdan kesin olarak kurtulabilirsiniz. TCA ile nasırlı bölgeleri yakarak nasırları geçirebilirsiniz.”

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM