Omuz Ağrısı ve Tedavisi

Omuz Ağrısı ve Tedavisi

Omuz Ağrısının Nedenleri
Bursit: Omzunuzda hissettiğiniz rahatsızlık 6 – 12 saat içinde şiddetli ağrıya dönüştü. Omzunuzun ucu şişebilir. Bursit, eklemlerin etrafındaki sürtünmeyi sınırlayan ve hareketi kolaylaştıran içi sıvı dolu keselerin iltihaplanmasıdır.

Tendon iltihabı: Kas spazmınız ve ağrınız var. Kasla kemiğinizi bağlayan tendon iltihaplanmıştır.

Omuz tutulması: Hiçbir neden yokken veya omzu aşırı çalıştırmak nedeniyle omuz ağrıyor veya iltihaplanmış olabilir. Kolu hareket ettirmemek suretiyle ağrıdan kaçınmak istediğinizde, dokular sertleşir ve omzunuz tutulur.

Omuz Ağrısının Diğer Sebepleri:
Burkulma ve incinme, omuzda kırık, omuzda çıkık, osteoartrit, döndürücü kılıf yırtığı, gut, yalancı gut, zatürree, dış gebelik, kolesistit.

Omuz Ağrısı Tedavisi
– Bursit için DBHK (dinlenme, buz, hareket, kuvvet) formülünü uygulayın. Ağrının ilk belirtileri görüldüğünde 30 dakika süre ve 15 dakika arayla buz uygulayın; bu işlemi 6 – 12 saat süreyle tekrarlayın. Sonra şekildeki gibi hareketler yapın. Kuvvet için, hareketi yaparken elinize ağırlıklar alın.
– Tendon iltihabı için DBBY (dinlenme, buz, bağlama, yukarıya kaldırma) formülünü uygulayın. Bir gün kadar omzunuzu dinlendirin, dayanabileceğinizi fark ettiğinizde faaliyetlerinizi yavaş yavaş artırın. Dinlenme sırasında 10 dakika uygulama, 10 dakika ara şeklinde buz koyun. Elastik bir bantla omzunuzu sararak (sıkı değil) bağlayın. Sonra sıvıların eklemden akmasını sağlamak için omzunuz yukarıda kalacak biçimde uzanın.
– Ağrının 3 – 4 gün sonra azalması halinde, günde birkaç kez nemli sıcak uygulayın.
– Ağrı dindirici merhemlerle masaj kan akışını artırarak ve kasları gevşeterek iyileşmeye katkıda bulunabilir.

Önlem
Tekrarlamalı omuz hareketlerinden kaçının, faaliyetlerinizi çeşitlendirin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

  1. omuzda şiddetli kuru ağrı var kas gevşetici ve kavgevsetici haplar verildi dikloflam oda geçirmedi anti eflamatuar iğne ler bir müddet geçiriyor sonra gene başlıyor öneriniz nedir

  2. Ağaca tırmanırken sağ elim kaydı bütün baskı sol kolunda geçti ve bir sonraki gün omuzumu yana ve ileri, geri açmakta çok zorlanıyor um. Bunun için ne yapmalıyım.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM