Parmak Ağrıları Nedenleri ve Tedavisi

Parmak Ağrıları Nedenleri ve Tedavisi

Şikayet: Parmağınız ağrıyor.

Parmak Ağrısının ve Yaralanmasının Nedenleri
Yaralanma: en sık görülen kaza parmağın kapıya sıkışması veya çekiçle ezilmesidir. Bazı yaralanmalar kendi kendine geçer, bazıları ise daha ciddidir.

Tenosinovit (kiriş kılıfı iltihabı): Parmağınızı açmakta zorlanıyorsunuz, sonra birden açılmış halde kalıyor (işaret parmağında olduğunda buna “tetik parmak” denir). Tendonu kaplayan kiriş kılıfında veya zarda iltihap oluşmuş ve tendon bu engeli aşıp aniden özgür kalana kadar hareketi kısmen kısıtlamıştır. Bu arada bir kütürdeme sesi de çıkar. Bu durum bazen enfeksiyondan kaynaklanır, ancak daha çok daktilo yazmak veya montaj hattında çalışmak gibi tekrara dayanan hareketlerin sonucunda meydana gelir.

Tendon kesilmesi: Kirişlerin bilekten parmak ucuna doğru uzandığı kesimde parmağınızı kestiniz ve bir ya da birkaç parmağınızı hareket ettiremiyorsunuz.

Dolama: Tırnağınız boyunca deriniz kızardı ve şişti. Tırnağınızın kenarındaki şeytan tırnağını kopardıktan veya tırnak etinizi kestikten sonra yüzey mantar, uçuk ya da stafilokok enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz.

Parmak Ağrısının Diğer Sebepleri:
Hayvan ısırığı, osteoartrit, romatizmal artrit, soğuk ısırması, Raynauld hastalığı, Karpal tünel sendromu.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz
– Dolama olduysanız, iltihabı azaltmak için günde iki defa (5 – 10 dakika) sıcak su banyosu yapın, sonra mantar enfeksiyonunun karşı antibakteriyel bir ilaç ya da doktorunuzun önerdiği bir preparat uygulayın.
Parmağınız ezildiyse, DBBY (dinlenme, buz, bağlama, yukarıya kaldırma) tedavisi uygulayın. Parmağınızı bir gün kadar dinlendirin. Dayanabilecek hale geldiğinizde yeniden hareket ettirin. Dinlenme döneminde günde birkaç defa 10 dakikalık aralıklarla buz koyun. Parmağınızı elastik bir bandajla koruyacak şekilde, ancak sıkmadan sarın. Ve parmağınızı havaya kaldırarak eklemlerdeki sıvının akmasını sağlayın.
– Günde birkaz defa elinizi bir masanın üzerine uzatarak şişmiş eklemlerinizi gerin, sonra yumruk yapın ve yumruğunuzu kaldırarak germeyi artırın. Öteki elinizle hafifçe her parmağı açıp kapatın.
– Reçeteyle satılan bir ağrı kesici alın, aşırı kuvvetli olandan kaçının, yoksa daha önemli sorunların işareti olan şiddetli ağrı gizlenmiş olur.
– Ağrıyan ekleminizi ılık, ıslak bir havluya sarın.

Önlem
Hareketlerinizi çeşitlendirerek ya da sık sık ara vererek parmağınızı sürekli germekten kaçının.

MESS’in katkılarıyla

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Çocukken dolama sorunu başıma gelmişti. Oldukça ağrılı ve sıkıntılı bir hastalık. Kimselere gelmesin.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM