Portakalın Faydaları

Portakalın Faydaları

Kış mevsiminin vazgeçilmez meyvesi portakal birçok hastalığn doğal ilacı. Rengi ve hoş kokusuyla insanı cezbeden bu mucizevi meyveyi sık tüketmenizde fayda var.

İşte portakalın faydaları
* Portakal mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. 100 g portakal yetişkin birinin günlük C vitamini gereksiniminin %80’lne yakınını karşılar. Bağışıklık sistemini güçlendiren C vitamini özellikle kışın sık görülen grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı gibi sorunlarla baş etmek için oldukça önemlidir.

* C vitamininin yanı sıra B ve E vitamini, fosfor, magnezyum ve folik asit açısından da zengindir. Damarları güçlendirir, cildi besler, kansızlığa iyi gelir. Hamileler için önemli bir besin kaynağıdır.

* Yüksek oranda antioksidan İçeriği sayesinde pek çok kanser türüne: karşı koruyuculuk sağladığı gibi deri yaşlanmasına sebebiyet veren serbest radikallere karşı da etkilidir.

* B6 vitamininden zengin olan portakal hemoglobin üretimini destekleyerek kan basıncının yükselmesinin önüne geçer.

* Lif oranı fazla olduğu için sindirim sistemi sorunlarını en aza İndirir, kansere yakalanma oranını düşürür.

* İyi bir potasyum kaynağı olan portakal böbrek taşı oluşum riskini azaltır.

* İçeriğindeki yüksek posa sayesinde kolesterol seviyesinde düşüş sağlar.

* Tane ile yenmesinin yanı sıra suyu sıkılarak da tüketilebilir. Ancak fazla miktarda şeker içerdiği için hazır portakal suları yerine taze sıkılmış olanları tercih edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • YENİ
  • YORUM